Makaleler

Bebek Ne Sıklıkta Emzirilmeli?

Yayın tarihi: 22 Şubat 2018

Yeni ebeveynlerin bebek ne sıklıkla emzirilmeli ile ilgili endişesi olması gayet normaldir. Bu konuda endişelerinizi giderebilecek, göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bebekler ne sıklıkla emer?

1- Her bebek birbirinden farklıdır.

Deneyimli annelerin ve arkadaşlarınızın tavsiyeleri tabiki de önemli fakat her bebek birbirinden farklıdır. Önce bebeğinizi tanımaya özen gösteriniz.

2- Bebekler zamanı söyleyemez!
Bu özellikle emzirmeyle ilgili olduğunda büyük önem taşır. Yeni doğan bir bebeğin midesi oldukça küçüktür. 1. günde yaklaşık küçük bir bilye, 3. günde pinpon topu ve 10. günde büyük bir yumurta kadardır. Bu nedenle sıklıkla emzirilmeleri gerekir. Bebeğinizin acıktığını onu gözlemleyerek zamanla anlayacaksınız.
 


 

24 saatte bebeğin 8-12 defa emzirilmesi tamamen normaldir. Bu durum bazen sizin için yorucu olabilir! Bebeğinizin asla bir saatten fazla uyumayacağını düşünebilirsiniz, fakat merak etmeyin bu durum geçicidir. Bu süre yaklaşık birkaç ay olabilir, fakat süt miktarınız hakkında çok fazla endişelenmeyin. Bebeği istediğinde emzirmek yalnızca bebeğin yeterli miktarda besin aldığından emin olmanızı sağlamaz, aynı zamanda vücudunuza bebeğin ihtiyaç duyduğu miktarda süt üretmesini öğretir.

Sütüm Bebeğime Yetiyor mu? Diye merak ediyorsanız, renkli alana tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.


Gece Emzirmeleri

İyi niyetli aile bireyleri veya eşiniz bebeği gece boyunca emzirmenizi önerebilir. Bu cezbedici bir teklif olabilirken, emzirmeyi atlamak süt miktarınızı etkileyebilir. Siz bebeğinizin yanında yokken bebeğinizi başkası besleyecekse, emzirme zamanınızda göğüs pompası ile sütünüzü sağın, bu sayede süt üretiminin devamı için vücudunuza fiziksel bir mesaj göndermiş olursunuz.

Her bebek farklıdır ve bazı bebekler kısa aralıklarla uyurken, uzun süre uyumayan birçok bebek vardır. Bu oldukça NORMAL bir durumdur. Bebeğiniz de zaman kavramını öğrenecektir. Daha uzun soluklu uyumaya başladığında, “rüya emzirmesi” yöntemini deneyebilirsiniz.

Kulağınıza klişe gibi gelebilir, ama doğrudur: ne kadar yorgun olursanız olun, tadını çıkarmaya bakın çünkü bebeğiniz büyüdükçe ve geliştikçe bu anlarınız uçup gidecek.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Anne Sütünü Sağma   Anne Sütünü Saklama   Bebeği Anne Sütü İle Besleme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler