Makaleler

Uyku Düzeni

Yayın tarihi: 2 Mart 2015

Yeni doğan bebekler zamanlarının büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Öyle ki bu bebekler 24 saatlik bir günün 18 saatinde uyuyabilirler. Gece veya gündüz 3 - 4 saatten fazla uyuyamazlar. Malesef ki bu, uykusuz gecelerin sizi beklediğidi anlamına gelmektedir ama şükür ki bu çok uzun sürmeyecektir. Ancak siz uykudan her uyanışınızda bunun sürekli olacağını hissedebilirsiniz. İlk haftalar yorucu olabilir, bebeğinizi sık sık ve o her istediğinde emzireceksiniz. Bebeğini sadece emzirerek besleyen pek çok anne, ona geceleri sağılmış anne sütü vererek bebeğini daha uzun süre uyutacağını düşünmektedir, elbette bu babaların da bebeklerini beslemeleri ve onlarla bağ kurabilmesi için etkili bir yol olabilir; bebeklerin de daha çok uyumalarını sağlayabilir. Ancak zamanla göğüsleriniz bu duruma alışacak ve daha az süt üretmeye başlayacaktır, süt üretiminizin eskiye dönmesi de zaman alacaktır.

İlk 6 ay sizinle aynı odada kalan bebeğiniz kendi beşiğinde uyumalıdır. Bebeğiniz 6 ile 8 haftalık iken birdenbire gündüzleri daha kısa, geceleri ise daha uzun uyumaya başlayacaktır ama buna rağmen gece boyunca acıktığı için uyanacaktır. 8 haftadan 12 haftaya kadar gece boyunca uyanmaları daha da azalacaktır. Eğer 6 haftadan itibaren bebeğinize iyi bir uyuma alışkanlığı kazandırmaya başlarsanız, onun gece boyunca deliksiz uyumasına yardımcı olursunuz. Böylece siz de uyku düzeninizi 6. haftadan itibaren düzeltmeye başlarsınız.

Bebeğiniz 2 haftalık olduğundan itibaren gece gündüz farkını bebeğinize öğretmeye başlamanız doğru olacaktır. Gündüzleri uyanır uyanmaz onu giydirin, onunla oyun oynayın, eğlenceli olun ve odayı aydınlık ve ışıklı tutun. Geceleri ise onu beslerken sessiz olun, ışıkları kapayın ve kısık sesle konuşun. Yatma vakti geldiğinde en kısa zamanda pijamalarını değiştirin. Hayatının ilk 3 ayı içerisinde bebeğinizin yorgunluk göstergeleri olan, gözleri ovalama, mızmızlanma ve kolayca ağlama, oyuncaklara ve insanlara karşı tereddütle yaklaşma, gergin ve ilgi kaybı gibi hareketleri öğrenmelisiniz. Bu işaretlerin farkına vardığınızda onu yatağına koyun, siz de bu sayede onun ne zaman uykuya hazır olduğunu öğrenirsiniz. 6 haftadan 8 haftaya kadar bebeğinize kendi kendine uykuya dalmayı öğretmeye başlayın, uykulu olduğunda onu yatağa koyun. Onu her gece ayağınızda sallayarak uyutmaya çalışmayın, böyle bir durumda yaptığınız hareketi her gece bekleyebilir.

Birçok ebeveyn doğum sonrası ilk birkaç ayda gerçekleşen ani bebek ölümleri sebebiyle endişelenir, ancak bebeğinizi uykuya yatırırken yapacağınız bazı şeylerle bu riski azaltabilirsiniz. Bebeğinizin odasını 16-200 seviyesine getirmek, bebeğinizi sırt üstü yatırmak ve bebeğinizi karyolasının ayak kısmına kendi ayağı değecek şekilde yerleştirmek bu yöntemlerden başlıcalarıdır. Ayrıca bebeğiniz için, düz, sabit su geçirmez bir yatak kullanmanız ve onun kanepede, iskemlede ya da yatakta uyumasını engellemeniz de tavsiye edilir. Anne sütünün içerisindeki sağlıklı besinler “Ani Bebek Ölümü Sendromu”nun oluşma riskini azaltır, bu nedenle bebeğinizi anne sütüyle beslemeniz de son derece önemlidir.

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler