Makaleler

Sütüm Bebeğime Yetiyor mu?

Yayın tarihi: 18 Haziran 2015

Bebeğinizi emzirmeye ilk başladığınızda, tam olarak ne kadar süt aldığını merak edebilir, belki bu konuda endişe duyabilirsiniz. Merak etmeyin, endişelerinizi gidermek için gözlemleyebileceğiniz birkaç ipucunu aşağıda bulabilirsiniz. 

İlk sütünüz olan kolostrum az miktarlarda üretilir. Öyle ki, ilk 24 saatte ortalama 27 ml iken bebeğinizin emmeye başlamasıyla birlikte her gün kademeli olarak artar. Yeni doğanların mideleri çok küçük olduğundan 7 - 14 ml'lik süt ile doyacaklardır (bir çay kaşığı 5 ml’dir). Sütünüz tam gelmeye başladığında bebeğinizin midesi de daha büyük miktarları alabilecek şekilde genişler (ilk aylarda her 24 saatte yaklaşık 500 ml’den, 3 ay sonunda her 24 saatte yaklaşık 750 ml’ye kadar). 

Aranızdaki bağ geliştikçe, bebeğinizin çıkarttığı farklı sesleri ve yaptığı hareketleri tanımaya başlarsınız. Bebeğiniz acıktığını belirtmek için ellerini ağzına götürerek emme benzeri sesler çıkartabilir, dilini çıkartarak yalanabilir, meme arar gibi başını sağa sola döndürebilir (buna ‘aranma’ da denir) ya da huysuzlanabilir. Ağlamak, açlığın ileri evre işaretlerindendir. 

Bebeğinizin iyi emdiğinin belirtileri:

  • Çenesini memenize yaslaması ve memeyi ağzını tam dolduracak şekilde alması.
  • Canınızı acıtmaması (ilk emişler sırasındaki hassasiyet dışında).
  • Eğer areola görünüyorsa, bebeğinizin üst dudağından taşan kısmın alt dudağından taşandan fazla olması.
  • Yanaklarının emme sırasında yuvarlak kalması.
  • Emmeyi bitirdiğinde memeyi kendisi bırakması.

Bebeğinizin memeden tam olarak ne miktarda süt emdiğini tespit etmek çok kolay olmasa da, kilo almaya devam etmesi (ilk iki haftanın ardından) ve atik olması yeterince emdiğinin belirtileridir. Bebeğinizin yeterli beslenip beslenmediğini anlamanın bir yolu da bebeğinizin bezini kontrol etmektir. Bezini her açtığınızda ıslak olması sıvı alımının iyi olduğunu gösterirken, bezde kaka olması bebeğinizin yeterli kalori aldığını gösterir. Bebeğiniz dört günlük olduğunda, günde en az üç kez biraz kakalı (metal 1 lira büyüklüğünde) bez, yaklaşık altı kez de ıslak bez değiştiriyor olmalısınız. Bebeğinizin ilk günlerde koyu siyah olan kaka rengi önce yeşile, ardından da sarıya dönecektir. Bu hardal yeşili kaka tipik olarak koyu çorba kıvamında, cıvık ve şekilsizdir. Herhangi bir sorunuz olursa doktorunuza danışabilirsiniz.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Bebeği Anne Sütü İle Besleme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler