Makaleler

Meme Ucu Çatlakları

Yayın tarihi: 27 Şubat 2015

Emzirme, hem siz hem de bebeğiniz tarafından öğrenilen bir beceridir ve biraz zaman gerektirebilir. Emzirmek genel olarak çok keyifli bir süreç olsa da, bazı anneler, emzirmeye başlarken meme ucu çatlakları sorunu ile karşılaşabilirler.

Meme ucu çatlakları, bebeğin meme ucunu doğru şekilde kavrayamamasından kaynaklanır. Bebeğin etkin bir şekilde annesini emebilmesi için memeye doğru şekilde yerleşmesi gerekir. Yapılan araştırmalar bebeklerin anne memesini emmede uyguladıkları 3 adım olduğunu gösteriyor. 

            

1- Kavrama

Bebeğin dudaklarını dışa doğru açarak meme ucundaki areola bölgesinin (kahverengi bölge) büyük bölümünü kavramasıdır.

2 -Peristaltik Dil Hareketi

Bebek meme ucunu dili ve damağı arasına sıkıştırır. Dili ile meme ucuna yumuşak dalgaya benzer bir basınç uygulayarak sütün çıkmasını sağlar. Bu hareket düzgün ağız ve çene gelişimini de destekler. Bebeğin dili bir emzirme süresi içerisinde ortalama 800 ile  1000 arası peristaltik hareket uygular.

3- Yutma

Dilin arka kısmı yükselerek, sütü yemek borusunda doğru yönlendirir.

Bebeğin meme ucunu doğru kavrayamaması, etkin şekilde beslenememesine, yeterli kilo alamamasına, memede çok uzun süre kalmasına, sütün azalmasına ve meme ucu ağrısına ve meme ucu çatlağına neden olur. Bu durumda farklı emzirme pozisyonları deneyerek sizin ve bebeğiniz için uygun en uygun olabilecek emzirme pozisyonu bulmaya çalışın. Gerekirse bir sağlık profesyonelinden yardım almaktan çekinmeyin.

Bebeğiniz emmeye başladığında, hissettiğiniz meme ucu ağrısı hafif bir hassasiyetten fazla ise ya da emzirme süresince ağrı devam ediyorsa, bebeğinizi emzirmeyi daha rahat ve keyifli kılacak bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Lansinoh HPA Lanolin meme ucu kremi, meme uçlarınızı korumaya yardımcı olur. Lansinoh HPA Lanolin’in yoğun kıvamı ile meme ucu dokusunu tamamen kapatır. Dokunun kendi neminin içeride kalmasını sağlar. Dokuya ekstra nem kazandırır. Böylece meme ucu çatlakları kabuk tutmadan düzelmesi desteklenir. Lansinoh HPA Lanolin tamamen doğal ve saf olduğu için bebeğiniz ve sizin için güvenlidir. İngiliz Alerji Kurumunun onayını almış dünyadaki tek meme ucu kremidir. Emzirmeden önce silinmesi gerekmez.

Emzirme döneminde meme ucunun sık temizlenmesi, bu hassas dokuyu kurutur. Kurumuş meme ucu, esnekliğini kaybettiği için meme ucu çatlağı yaşama riski artar.

Emzirmenin başlangıcı zaman zaman zorlu olsa da, doğru emzirme öğrenildiğinde hem anne hem de bebek için çok keyifli bir süreçtir.

İlgili Kategoriler

Ürünler Hakkında Merak Ettikleriniz   Kullanım   Emzirme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler