Makaleler

Hayatınızı değiştiren karar: Anne Olmak

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Anne olmak bir kadının hayatını değiştiren en önemli kararlardan biridir. İşte size, Lansinoh uzmanlarından hamilelik, anne olacağınızı sevdiklerinize söyleme, doğum izninin ayarlanması ve kendinizi yeterince şımartmanız için önemli ipuçları...

Sevdiklerinize hamile olduğunuzu söylemek

Belki de hayatınızın en zor kararıydı anne olmak. Ama emin olun aynı zamanda da en güzel kararı olacak. Bebek bekleyen pek çok ebeveyni heyecanlandıran bir diğer durum ise, hamilelik haberini aileye ve arkadaşlara söylemektir.

Anne adaylarının bu haberi sevdikleriyle paylaşmak için içi içine sığmayabilir. Bazı anne adayları hamile olduğunu öğrenir öğrenmez bu haberi sevdikleri ile paylaşırken; bazıları ise düşük riskinin önemli ölçüde azaldığı ilk 3 ayın sonuna kadar bu özel haberi saklamayı tercih eder.Yine de hamilelik haberini sevdikleriyle paylaşma zamanı tamamen anne adayının kararına kalmıştır. Hamileliğiniz sona erdiğindeyse tüm iyi dilekleri ve çevrenizin o pozitif enerjisini bir sünger gibi içinize çekebilirsiniz.

Doğum izni ayarlama

Hamileyken düşüneceğiniz pek çok şey vardır. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde bu durumun bebek elbiselerine, bebek arabalarına ve diğer bütün eğlenceli hazırlıklara bir an önce başlamak isteyebilirsiniz. Ancak doğum iznine çıkmadan önce gerekli her dokümanı doldurulmuş olarak işvereninize ulaştırmak gibi, bu dönemde birçok ayarlamayı yapmanız da gerekmektedir.

Doğum izni süresi ne kadar?

Anne adaylarına doğum yapmadan önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir. Ancak anne adayları sağlık durumunun uygun olduğuna dair doktor onayı ile doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda, çalışılan süre doğum sonrası sürelere eklenir.

Doğum izin belgesi

Çalışan bir anne adayı iseniz anne olmak adına yapmanız gereken yasal işlemlerden biri de doğum izin belgenizi almaktır. Doğum İzin Belgesi, hamileliğin 32. haftasının bitimiyle SGK ile anlaşmalı özel bir kurumdan veya bir SSK hastanesinden aldığınız İş Göremezlik Raporu'dur.

Bu raporu almaya giderken yanınıza işyerinizden vizite kağıdı almayı unutmayın. Vizite kağıdınızda son 4 aydır gerçekleşen SSK primlerinizin dökümü yer alacaktır. İş göremezlik raporunda gebelik haftanız ve beklenen doğum tarihi yazıyor olacaktır.

Beklenen doğum tarihinden 3 hafta öncesine (37+0. gün) kadar çalışmak istiyorsanız ve doktorunuz da bu isteğinizi uygun görüyorsa, raporunuzun 37. haftaya kadar çalışabilir olarak düzenlenmesi gerekir. Bu durumda, 32 haftalıkken aldığınız rapor bir ‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ olacaktır. 37 haftayı doldurduğunuzda ise ‘’İş Göremezlik Raporu'nu’’ yeniden almanız gerekecektir.

Doğum öncesinde çalışmış olacağınız 5 haftayı doğum sonrası izin hakkınıza eklenecektir.

‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ veya ‘’İş Göremezlik Raporu’’ (Doğum İzin Belgesi) fotokopisini çalıştığınız işyerinin muhasebe veya insan kaynakları birimine vermeniz gereklidir. İşyeriniz bu raporu SGK sistemine girecektir. Raporu aldığınız hastane ise iş göremezlik raporunuzla SGK’da sizin için bir dosya açtıracaktır.

Çoğul gebelik yaşıyorsanız 30+0 da Doğum İzin Belgesi alıp izne çıkabilirsiniz ya da yine doktorunuzla mutabık kalırsanız, 37+0'a kadar bekleyip aradaki süreyi (7 Hafta) doğum sonuna ekleyebilirsiniz.

Doğum izni belgesinin bir kopyasını saklamayı unutmayın, bu belge size daha sonra lazım olabilir!

Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi hattıdır. Buradan da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hamileliğinizin son bir kaç ayında eğlenin, kendinizi şımartın!

Anne olmak her zaman zorlu bir süreci ifade etmez. İşte size hamileliğinizin keyfini çıkartmak için bir kaç öneri.

Son bir kaç ayınızda kendinizi şımartmaya başlayın! Son aylarda hamilelik vücudunuzu biraz yorabilir ve bebeğinizin gelişinden sonraki ilk aylarda da kendinize zaman ayıramayacak halde olabilirsiniz. Şu an kendinizi şımartmak için muhteşem bir zaman.

Hamileliğinizde zaman ilerledikçe ayaklarınız biraz ağırabilir ve belki de biraz şişebilir. Ayaklarınızı sıcak suyun içine sokmanız sizi biraz olsun dinlendirecektir. Dahası ayaklarınızı ovması için eşinizi ikna edebilirsiniz!

Anne olmak kararını aldığınız andan itibaren kendinizi vücudunuzda yaşayacağınız değişikliklere de psikolojik olarak hazırlayın. Hamileliğiniz boyunca da kilo konusunda endişelenmenize gerek yok, şimdi bunun avantajlarını kullanabilirsiniz. Elbette hamileliğiniz boyunca sağlıklı bir şekilde beslenmeniz gerekir ancak bu sürecin tadını da çıkarmak gerektiğini unutmayın.

Hamilelik boyunca kendi ve bebeğinizin sağlığı için yapmanız önerilmeyen birkaç şey vardır. Bunlar alkol almak, sigara içmek, uyuşturucu gibi keyif verici maddeler kullanmamaktır. Alkol almayı seven biriyseniz, alkolsüz kokteyller sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Süslü bardaklar içinde gelirler, meyvelerle dolu olurlar ve inanılmaz lezzetlidirler.

Bebeğiniz geldikten sonra siz ve eşiniz için birbirinizle özel zaman geçirmeniz de zor olabilir. Bu avantajı zamanınız varken geceleri dışarı çıkarak değerlendirebilirsiniz. Sinemaya gidin veya eşinizle hoş bir akşam yemeğine çıkın. Anne olmak için karar verdiğiniz andan itibaren eşinizle güçlü bir ilişkiye sahip olmak da oluşturacağınız aile için önem kazanacak. Üstelik bebek geldikten sonra bu durum daha da önemli bir hal alacaktır.

Spa gününe ne dersiniz? Siz ve arkadaşlarınız bir günlüğüne ya da hafta sonu için dışarı çıkabilir, özlem duyduğunuz o ayak ya da sırt masajını yaptırabilirsiniz. Pedikür veya manikür yaptırmak da mükemmel bir seçenek olur. Eminiz ki şu sıralar ayaklarınıza dokunmak için ciddi bir mücadele veriyorsunuz! En önemlisi bu önerilerimizi değerlendirdikten sonra mükemmel hissedeceksiniz.

Bu fikirlerden herhangi birini gerçekleştirmek hamileliğinizin son aylarında sakinliğinizi korumanıza ve dinlenmenize yardımcı olacaktır. Anne olmak, özen ister. Annelerin de bakıma ihtiyacı olduğunu asla unutmayın!

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik   Doğum Sonrası  

İlgili ürünler