Makaleler

Donmuş Anne Sütü Nasıl Çözdürülür?

Yayın tarihi: 1 Haziran 2016

Doğumdan sonra anneler farklı sebeplerden dolayı kısa süre de olsa bebeklerinden ayrı kalabilirler. Özellikle doğum izninin 4 ay olduğu ülkemizde, anneler bebekleri yaklaşık 2 aylıkken işe dönmek durumunda kalabilmektedir. Bu durumda anneler bebeklerini anne sütü ile beslemeye devam edebilmeleri için derin dondurucularında anne sütü depolamayı tercih edebilmektedir. Uygun anne sütü saklama koşullarını dikkate alarak depoladığınız sütünüzü en ideal çözdürme ve ılıtma yöntemini aşağıda sizinle paylaşmak isteriz.

Donmuş anne sütü nasıl çözdürülmeli ve ılıtılmalı?

  • Donmuş anne sütünü çözdürmek veya sıcaklığını arttırmak için bir kaseyi sıcak veya ılık su ile doldurun ve içine donmuş anne sütü olan poşet/şişeyi oturtun.
  • Anne sütü ılıtmak için sütü kesinlikle ateş üzerine koymayın ya da kaynatmayın. Kaynatma işlemi sütün içindeki besinlere zarar verecektir.
  • Donmuş anne sütü, çözünürken sütün üstünde kaymak ve süt katmanları oluşabilir. Sıcaklığı test edilmeden önce anne sütü hafif dairesel hareketlerle karıştırılarak sıcaklığın homojen yayılması sağlanmalıdır. Hafifçe karıştırma, sütteki kaymağın dağılmasını sağlayacaktır. Sütü hızla çalkalamamaya özen gösterin, bu anne sütündeki canlı bileşenlere zarar verebilir.
  • Anne sütünü ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmayın.

Çözdürülmüş anne sütü nasıl korunmalı?

  • Önceden dondurulmuş süt çözüldükten sonra buzdolabında 24 saate kadar korunabilir.
  • Anne sütü tekrar dondurulmamalıdır!

Çok nadir durumlarda anne sütleri kötü kokabilir. Özenle sütünü sağan ve donduran bazı anneler sütlerinin bozulduğunu düşünerek üzüntüye kapılabilirler. Sütünüzün yüksek lipaz içermesinden dolayı bu durumla karşılaşabilirsiniz. Lipaz düzeyine bağlı olarak aynı kokuyu anne sütü buzdolabında soğutulduktan sonra da duyabilirsiniz. Fakat, bu sık rastlanan bir durum değildir ve kötü koku süt donmadan önce tespit edilebilirse önlenebilir. Anne sütündeki lipaz enzimine bağlı kötü koku nasıl engellenebilir? Tıklayınız.

Anne sütünün bozulup bozulmadığını anlamak için küçük bir miktarını kaynatıp, kesilip kesilmediğini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca dönemsel olarak annelerin yediklerine bağlı olarak da sütlerinin tadı kokusu değişebilir. Bu endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Eğer bebeğiniz bu sütü içiyorsa hiç müdahale etmeyin. Fakat bebeğiniz bu kokulu sütü içmekte zorlanıyorsa, sütünüzü bebeğinize verdiğiniz farklı gıdalara da karıştırabilirsiniz.

En güvenli ve sağlıklı şekilde anne sütü nasıl saklanır sorusuna yanıt arayan Lansinoh, anne sütünü gönül rahatlığı ile bebeğinize verebilmek için Lansinoh® Anne Sütü Saklama Poşetlerini tasarlamıştır. Sütünüzü güvenle saklamak için tasarlanan saklama poşetleri, BPA ve BPS içermeyen anne sütü saklamaya uygun polietilenden üretilmiştir. Medikal ölçüde sterilizasyon güvenliğine de sahiptir. Sütün içine hava kaçmasını, dökülmeyi ve sızıntıyı önleyen çift kilit Sistemi bulunan poşetler, destekli tabanı sayesinde buzdolabında dik ya da yatay saklayabilirsiniz. Üzerinde yer alan etiket sayesinde tarih ve ismi de kolaylıkla not edebilirsiniz.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Anne Sütünü Saklama   Bebeği Anne Sütü İle Besleme  

İlgili ürünler