Makaleler

Doğumun Başlaması

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Doğumun başlaması için az bir zaman kaldı! Hamileliğin son haftaları en rahatsız edici süreçtir. Eminim ki siz de bebeğinizle buluşmaya az bir zaman kala doğumun başlaması için sabırsızlanıyorsunuzdur. Göğüslerinizde sızıntı başlamış olabilir ve görünürdeki her şeyi yok etmenizi söyleyen annelik içgüdünüz de hamileliğin son haftaları harekete geçmiştir.

Bilmeniz gereken, bebeklerin sadece %3'ünün gerçek doğum tarihinde doğduğudur. İlk çocuklar geç doğmalarıyla meşhurdur. Bu sebeple hamileliğin son haftaları doğum tarihine çok odaklanmamaya çalışın ve doğum başlangıcı olarak bilinen belirtileri öğrenin.

Hamileliğin son haftaları, yaklaşık 36. haftadan itibaren vücudunuz, doğumun başlaması için hazırlanmaya başlar. "Braxton Hicks" denilen yalancı doğum sancılarını hamileliğin son haftaları yaşamaya başlayacaksınız. Diğer bir deyişle kasılma pratiği yapacaksınız. Bu gerçek doğumun başlaması durumu değildir. Ancak sizin için bir nefes egzersizi pratiği niteliğinde olacaktır. Hamileliğin son haftaları bu kasılmalar birbirine yakın ve daha uzun süreli olmaya başlarsa doktorunuzu arayın. Böyle bir durumda vajinal akıntınız sıklaşacak ve açık pembe bir renkte olacaktır. Ayrıca bebeğinizin başının çıkışını, kendisinin dünyaya gelmeye hazır olduğu yönünde ve doğumun başlaması için bir mesaj olarak algılayabilirsiniz. Bunun faydası da daha rahat nefes alabilecek olmanızdır.

Doğumun başlaması

Birçok kadının bildiğinin aksine, suyunuzun gelmesi doğumun başlaması için ilk işaret değildir. Cenin zarı bebeğiniz doğana kadar sağlam bir biçimde kalabilir. Hatta bazı bebekler cenin zarıyla birlikte dahi doğabilmektedir. Böyle bebekler ‘cenin zarı ile doğan bebek’ olarak bilinir. Bu aslında iyi şansla bağdaştırılır.

Eğer suyunuz gelirse, doktorunuz gelen suyun; temiz, kanlı ya da yeşil olup olmadığını bilmek isteyecektir. Birçok kadının doğum başlangıcı hafif mide kasılmalarıyla olur. Bu kasılmalar bazen alt sırt ağrıları gibi de hissedilebilir. Eğer bebek geliyorsa bu ağrılar daha da şiddetlenir, süresi uzar ve sıklaşır. Gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancıları arasındaki farkı anlayabilmeniz doğum başlangıcı tespitiniz için gerekmektedir. Yalancı doğum sancıları genellikle bir yere yattığınızda ya da bir bardak su içtiğinizde hafifler. Bazı durumlarda ishal de doğum başlangıcı için bir işaret olabilir. 

Bu süreç boyunca idrarınız da kahverengi ve kanlı bir şekilde olacaktır. Bunun sebebi rahim boynunun önündeki mukusun kalkmasıdır, bu doğum başlangıcı için hazır olmanızı gösteren bir işarettir.

Doğumun başlaması, rahim boynunuzun ilk bir saat boyunca ortalama bir santimetre genişlemesi ve incelmesi ile olur. Bebeğinizi dünyaya getirebilmeniz için rahim boynunuz yaklaşık 10 santimetre genişlemelidir. 

Doğumun başlaması sizin için oldukça heyecan verici olabilir, ancak bunun uzun ve muhtemelen kolay olmayan bir süreç olduğunu hatırlamanızda fayda var. Hamileliğin son haftaları koşuşturmalara son verip, kendiniz için zaman ayırın. O gün yeteri kadar dinlendiğinize emin olun ya da en azından dinlenmeye çalışın, belki yürüyebilirsiniz ya da uzun bir duş alabilirsiniz. Çok fazla sıvı tüketmek ve kalorisi düşük etler yemek sizin için faydalı olacaktır.

Hamileliğin son haftaları doktorunuzla ne zaman konuşacağınıza karar vermek size ve durumunuza bağlıdır. Mutlaka, daha önce doğumun olacağı günü doktorunuzla birlikte uzunca tartışmışsınızdır. Eğer hastaneye doğumun erken safhalarında giderseniz rahim boynunuzun daha fazla gelişmesi için eve gidip biraz beklemenizi söyleyebilirler. Eğer hastaneye gitmeniz gerektiğini düşünüyorsanız doktorunuzu aramak için asla çekinmeyin. Size ne yapmanız gerektiği konusunda yardım edecektir. Kadınlar için oldukça yaygın olan bir teknik 1-5-1 kuralıdır. Bu, kasılmalarınızın 1 dakikadan daha çok, 5 dakikadan az sürdüğü ve bu kasılmaları bir saattir yaşadığınız anlamına gelmektedir. Her şeyden önce doğum başlangıcı sırasında kesinlikle rahat ve sabırlı olun. Çünkü 9 aydır taşıdığınız bebeğinize kavuşmak üzeresiniz.

Hamileliğin son haftaları yolunda gitmediğini düşündüğünüz durumlar yaşıyorsanız veya doğum başlangıcı hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik  

İlgili ürünler