Makaleler

Doğuma Hazırlık Kursu

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Doğuma hazırlık kursu, sizi ve eşinizi doğuma hazırlamanın yanı sıra o bölgedeki diğer ebeveyn adaylarıyla tanışmak için de mükemmel bir fırsat sunar. Ancak bu kadar çok doğuma hazırlık kursu arasından sizin için en uygun olanı nasıl seçeceksiniz? 

Kimi doğuma hazırlık kursu yalnız kadınlara veya belirli yaş gruplarına hitap ederken kimisi ise yakınlarınız ile; anneniz ya da bir arkadaşınız ile birlikte gelmenizi kabul etmektedir. Kamu sağlık kuruluşları tarafından sunulan doğuma hazırlık kursu genellikle ücretsiz olmakla birlikte ücretli özel doğuma hazırlık kursu seçenekleri de ülkemizde çokça bulunmaktadır.

İçerikleri farklı olsa da  doğuma hazırlık kursu, sancılanma ve doğum sırasında neler olduğu ve ağrı azaltıcı seçeneklerin yanı sıra aşağıdaki konulardan bazıları hakkında bilgi verir: 

  • Gebelikte egzersiz
  • Duygusal durum
  • Doğum pozisyonları
  • Yeni doğan bakımı
  • Bebeği besleme
  • Emzirme eğitimi
  • Bebek bakımı
  • Doğum sonrası kendi sağlığınız 
Kamu Sağlık Kurumları Tarafından Sunulan Doğuma Hazırlık Kursu

Kamu sağlık kurumları tarafından, genellikle gündüzleri sunulan doğuma hazırlık kursu herkese açık olduğundan sınıflar oldukça büyük olabilmekte ve süre sınırlanabilmektedir. Bu nedenle bazı konular özel doğuma hazırlık kursu kadar detaylı işlenmeyebilmektedir. Bu kurslarda geleneksel olarak doğumhane ziyaretleri yapılmakla birlikte çoğu hastane güvenlik ve sağlık nedenleriyle artık buna izin vermemektedir.

Özel Doğuma Hazırlık Kursu

Sınıfların daha küçük olduğu ve babaların da katılmaya teşvik edildiği özel doğuma hazırlık kursu, tartışma ve bilinçli tercih yapma noktalarına vurgu yapılmaktadır. Bu kurslar nitelikli öğretmenler tarafından işletilmekte, bir çok farklı konuda özel kurslar verilmektedir.

Aktif Doğuma Hazırlık Kursu

Bu kurslar kişiyi, bedenini doğuma hazırlamaya teşvik etmekte ve başta yoga olmak üzere egzersize vurgu yapmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere, aktif doğuma hazırlık kursu kişiyi bebeğinin doğumunda aktif rol oynaması yönünde cesaretlendirmeye odaklanılmaktadır.

Hipnotik Doğuma Hazırlık Kursu

Eğer doğal ve ilaç kullanılmayan bir doğum deneyimi arıyorsanız hipnotik doğum konusunu araştırabilirsiniz. Kendi kendine hipnoz ve nefes alıp verme tekniklerinin öğretildiği bu doğuma hazırlık kursu ister evde ister hastanede ya da doğum kliniğinde doğurmayı planlayanlar için uygundur. 

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik  

İlgili ürünler