Makaleler

Doğuma Hazırlık

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Yeni ve zorlu bir süreç sizi bekliyor. Bir anne olarak pek çok şeyi idare etmeniz gerekecek. Küçük de olsa başka bir insanın sorumluluğunu üstlenmek önemlidir! O gün gelmeden önce her şeyi organize ettiğinizden emin olmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Bebeğin gelişi için doğuma hazırlık yapmak hamileliğiniz süresindeki en heyecanlı anılarınızdan olacak! Sadece 9 ay içinde yapmanız gereken çok fazla şey var!  Bunalmış hissetmeyin, her şey küçük bir planlamayla çözülebilir. Burada yeni doğan bebeğinizle ilgili nelere ihtiyaç duyabileceğinize dair doğuma hazırlık ipuçlarını bulabilirsiniz:

Bebek kıyafetleri

Tüm bebek kıyafetleri çok tatlı ve inanılmaz bir cazibeleri var... Unutmayın ki mutluluğunuz hızla büyüyecek. Her bebekte aynı şey yaşanır! Siz de muhtemelen arkadaşlarınızdan ve ailenizden bebeğiniz için hediye elbiseler alacaksınız. Herkes bebek kıyafetleriyle baştan çıkar, çünkü bu kıyafetler gerçekten dayanılmazlar. Bebeğiniz ilk dönemlerde çok hızlı gelişim sağlayacağı için aldığınız o muhteşem kıyafetleri çok az giyebilecek, hatta bazı bebek kıyafetleri giyemeden küçülmüş olacaklar.

Bebek bezleri

Bebeğinizin bezini günde 10-12 defa değiştireceksiniz. Doğuma hazırlık yaparken bebek bezlerini stok yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bez poşeti ve bebek mendili almayı da unutmayın.

Beslenme malzemeleri

Göğüslerinizden gelen sızıntılar doğum yapmadan önce başlayabileceği için doğuma hazırlık listenize göğüs pedini eklemeyi unutmayın. Emzirmeyi düşünüyorsanız göğüs kremi ve pek çok koşulda kullanabileceğiniz sıcak veya soğuk göğüs terapisi paketlerine (iltihap -mastit- tıkanma gibi sorunlar ya da süt akışınızı hızlandırmak için) ihtiyacınız olabilir. Meme ucu çıkarıcısını ise meme ucunuzun düz ya da içe dönük olduğu durumlarda kullanmanız gerekebilir. Sütünüzü sağmayı planlıyorsanız 3 tip pompa kullanabilirsiniz: manuel göğüs pompası, tekli elektrikli göğüs pompası ve çiftli elektrikli göğüs pompası piyasada bulabileceğiniz göğüs pompası tipleridir. Bu pompalar harikadır ve kullanımı çok kolaydır. Üstelik anne sütünün üretimini desteklerler. Ayrıca anne sütü saklama poşetleri veya şişeleri gibi anne sütünü buzdolabı veya dondurucuda saklamanızı sağlayacak stoklama ürünlerine ihtiyacınız olacaktır. Eşinizi veya aile büyüklerinizi de bebeğinizin beslenme düzenine dâhil etmeyi düşünüyorsanız  biberona ihtiyacınız olacak. Bebeğinizi emzirmeden önce onu biberonla tanıştırmamalısınız! Bebeklerin 6-8 hafta içerisinde emme düzenleri oturacağı için biberon ile beslenme sürecini bu dönemlere bırakabilirsiniz. Bebeğinizin emme düzenini etkilemeyecek ve annesini emmeyi reddettirmeyecek biberon seçmeniz de emzirmeyi sürdürebilmeniz için önem taşımaktadır. Evde kullanabileceğiniz sterilizatörler ve biberon ısıtıcıları da sizin için çok kullanışlı olacaktır!

Bebeğin uyutulması

İlk bir kaç ay için bir beşiğe, bir portatif karyolaya veya düz bir beşiğe ihtiyacınız olacaktır. Bebeğinizin ilk 6 ay sıcak ve güvenli bir yerde yani sizin odanızda uyuması gerekir. Doğuma hazırlık listenize sağlam ve güvenli bir yatak, çarşaflar ve hafif bir battaniye gerekmektedir. Uyku tulumları da battaniyelerin bebeğin başının üzerine sinsice çıkma riskini azalttığından tavsiye edilmektedir. Doğuma hazırlık yaparken bunu gözden kaçırmayın!

Bebek yıkama

İlk bir kaç hafta bebeğinizi sadece suyla yıkayacaksınız ama doğal ve organik temizlik malzemelerini de sonraki günler için stoklayabilirsiniz. Banyo termometresi de suyun çok sıcak veya çok soğuk olmadığını kesinleştiren kullanışlı bir eşyadır. Ayrıca bebeğinizi kolay yıkayabilmeniz konusunda size yardımcı olacak küvet ve file ya da yumuşak küvet şiltesini de doğuma hazırlık listenize eklemelisiniz.

Bebeğin gezdirilmesi

Bebeğiniz için uygun olan gezilere zaman harcayın. Gezme sırasında bebeğinizin size yakın olmaktan ve sıcaklığınızdan keyif alacağı bebek taşıma çantasını kullanabilirsiniz. Korumalı ve bebeğinizin kafasını iyi tutan bir çanta seçin ve bebek taşıma çantasının kullanımı ile ilgili bilgi edinin. Küçük bebekler için bebek arabası uygundur. Eğer açılabilen koltuğu varsa böylece bebek sırt üstü yatabilir. Pusetler ise bebeğinize oturmak ve rahatça uzanmak için daha çok boş alan verir ama onları da toplu taşımada kullanmak zordur ve bebekler hızla büyüdüklerinden bir süre sonra pusetlerini kullanamazlar. Bir diğer seçeneğiniz ise tekerlekli bir bebek taşıma çantası almak ve 3 fonksiyonu bir arada kullanmaktır. Eğer arabanız varsa bebeğiniz için araç koltuğuna ihtiyacınız olacak. Bebekler her zaman o koltuğa oturmalıdır. Hastaneden eve getirilirken bile! Siz de doğuma hazırlık sürecinde ihtiyaçlarınızı belirleyip listenizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Doğuma Hazırlık Sürecinde Bilmeniz Gereken Diğer Önemli Bilgiler:

Çok gözlü, kullanışlı bir çantaya ihtiyacınız olacak! Bebeğinizin doğumuyla birlikte pek çok ıvır zıvır satın alacaksınız. Yani zorunlu olan her şey için bir çanta tahsis etmeniz gerekiyor. Bir tane değiştirme matı ve ıslak mendiller içeren bir çanta ayırın. Bir tane çok bölmeli veya basit sade bir çanta seçebilirsiniz. Bez havluya da ihtiyacınız olacaktır. Bez havluyu hem kıyafetlerinizi bebeğin salyalarından korumak için hem de bebeğinizin kafasının kalan kısmı için yumuşak bir yüzey oluşturduğu için kullanacaksınız.

Size örnek olabilecek ve ihtiyaç duyabileceğiniz bazı ürünleri içeren kısa bir doğuma hazırlık listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Bebek için:

 • Önlükler
 • Bebek Giysileri (Eğer kış bebeğiyse ayaklı bir bebek kıyafeti giydirmenizi tavsiye ederiz)
 • Eldivenler ve şapkalar
 • Kar elbisesi (kış bebeği ise)
 • Bebek mendili ve çöp poşeti
 • Popo pişik kremi
 • Bebek losyonu
 • Oda termometresi
 • Vücut termometresi
 • Değiştirme matı
 • Pamuk
 • Bebek monitörü
 • Şişme sandalye

Anne için:

 • HPA Lanolin göğüs ucu kremi (aşağıda)
 • Emzirme Sütyeni
 • Göğüs pedi (aşağıda)
 • Bolca özel yıkama deterjanı
 • Bebek askısı

Anneler için güzel donanımlar:

 • Emzirme minderi
 • Mastit tedavisi ve süt kanallarını açmak için Therapearl Sıcak-Soğuk Göğüs Terapisi  (aşağıda)
 • Banyo köpüğü
 • Rahat pijamalar, terlik ve sabahlık (ropdöşambr)

Doğuma hazırlık için Önemli ipuçları

Bebeğin doğumundan önce düzenli bir ev sahibi olmak oldukça iyi bir fikirdir. Bebekler küçük olabilirler ama eve vardıklarında bir kasırga etkisi yaratırlar. Bu süreçte size yardımcı olacak bir diğer şey ise çok fazla yemek yapmak ve bunları dondurucuda stoklamaktır. Süpermarkete gidemediğiniz ya da ilk haftalarda yemek pişiremediğiniz için üzülmemiş olursunuz.

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik  

İlgili ürünler