Makaleler

Doğum Sancısı ve Doğum

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Bilinenin aksine, suyunuzun gelmesi aslında doğum için gelen ilk işaret değildir.

İlk doğum işaretleri ve hastaneye ya da doğum merkezine ne zaman gidileceği

Cenin zarı bebeğiniz doğana kadar sağlam bir biçimde kalabilir. Hatta bazı bebekler cenin zarıyla birlikte dahi doğabilmektedir. Bu durum aslında iyi şansla bağdaştırılır. Eğer suyunuz gelirse bu suyun renginin kanlı ya da yeşil olup olmadığını doktorunuz öğrenmek isteyecektir. Birçok kadının doğum sancısı hafif karın kasılmalarıyla başlar. Bu kasılmalar bazen alt sırt ağrıları gibi de hissedilebilir. Eğer bebek geliyorsa bu ağrılar daha da şiddetlenir, süresi uzar ve sıklaşır.

Gerçek doğum sancısı ile yalancı doğum sancısı arasındaki farkı anlayabilmeniz gerekmektedir. Yalancı doğum sancısı genellikle bir yere yattığınız ya da bir bardak su içtiğiniz zaman hafifler. Bazı durumlarda ishal de doğum için bir işaret olabilir. 

Bu süreç boyunca idrarınız da kahverengi ve kanlı bir şekilde olacaktır. Bunun sebebi rahim boynunun önündeki mukusun kalkmasıdır. Bu doğumun başladığını gösteren bir işarettir.

Doğum başlangıcı aşamalarında rahim boynunuz ilk bir saat boyunca ortalama bir santimetre genişler ve incelir. Bebeğinizi dünyaya getirebilmeniz için rahim boynunuz yaklaşık 10 santimetre genişlemesi gerekmektedir.

Doğum başlangıcı sizin için oldukça heyecan verici olabilir, ancak bunun uzun ve muhtemelen kolay olmayan bir süreç olduğunu hatırlamanızda fayda var. O gün yeteri kadar dinlendiğinize emin olun ya da en azından dinlenmeye çalışın. Belki yürüyebilirsiniz ya da uzun bir duş alabilirsiniz. Çok fazla sıvı tüketmek ve kalorisi düşük etler yemek doğum sürecinde sizin için faydalı olacaktır.

Doktorunuzla ne zaman konuşacağınıza karar vermek size ve durumunuza bağlıdır. Eminiz ki daha öncesinde doğum gününü doktorunuzla birlikte uzunca tartışmışsınızdır. Eğer hastaneye doğum başlamadan, erken safhalarında giderseniz rahim boynunuzun daha fazla gelişmesi için eve gidip biraz beklemenizi söyleyebilirler. Eğer hastaneye gitmeniz gerektiğini düşünüyorsanız doktorunuzu aramak için asla çekinmeyin. O size ne yapmanız gerektiği konusunda yardım edecektir. Kadınlar için oldukça yaygın olan bir teknik 1-5-1 kuralıdır. Bu, kasılmalarınızın 1 dakikadan daha çok, 5 dakikadan az sürdüğü ve bu kasılmaları bir saattir yaşadığınız anlamına gelmektedir. Her şeyden önce kesinlikle rahat ve sabırlı olun, çünkü 9 aydır taşıdığınız bebeğinize ulaşmak üzeresiniz.

Bebeğin gelişi sırasında

Kendi notlarınızı alın ve doğum biriminin giriş masasına bildirin. Ardından doğum odasına ya da kendi odanıza alınacaksınız. Doğum odasında bir hastane elbisesi ya da beraberinizde getirdiğiniz kendi kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

Doğum sonrasında ne giyilmeli?

Doğum sonrasında, size hareket özgürlüğü tanıyacak bol kıyafetler giymenizi tavsiye ederiz. Bir hastane kıyafeti giyebilirsiniz ancak kadınların birçoğu eski bir gecelik (tercihen pamuk) ya da bol tişörtleri tercih ediyor. Doğum sırasında giymek için pahalı bir şeyler almayın. Çünkü muhtemelen o kıyafeti doğum sonrasında fırlatıp atmak isteyeceksiniz. Muhtemelen etrafta gezinebilir bir durumda olacaksınız. Bu yüzden üşümemek için fazladan kıyafetler getirmek isteyebilirsiniz. Ayaklarınıza konforlu ayakkabılar giymek isteyeceksiniz. Ayrıca çorap giymek de oldukça önemlidir. Birçok anne doğum sonrasında ayaklarının üşüdüğünden yakınmaktadır.

Ebe tarafından yapılacak tetkik

Hemşireyi ya da ebeyi gördüğünüzde size neler hissettiğinizi soracak. Örneğin; kasılmalarınız ne sıklıkta ve ne kadar sert olduğu gibi.

Bundan sonra; nabzınız, tansiyonunuz, vücut sıcaklığınız ve olası idrarınıza dair bazı düzenli kontrollerinizi yapacaklar. Ayrıca bebeğin hangi pozisyonda olduğunu belirlemek ve kalp atışlarını ölçmek için sizin karnınızı da kontrol edecekler.

En son rahiminizin ne kadar genişlediğini ve doğuma ne kadar yakın olduğunuzu görmek için bir iç muayene yapılacak.

Bu kontrollerin doğum süreci boyunca tekrarlanması sonucunda hem sizin hem de  bebeğinizin iyi olduğuna emin olunacak ve doğum sürecinizin hangi noktada olduğu tespit edilecek. Ebeniz ya da hemşireniz sizin iletişime geçmeniz gereken ilk kişilerdir. Eğer bir sorunuz varsa ya da tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsanız sormaya çekinmeyin.

Suda doğum

Bazı doğum birimleri size kendi doğum havuzlarında suda doğum imkânı sağlayabilirler. Eğer bu ilginizi çeken bir şeyse, hemşireniz size bunun avantajlarını ve dezavantajlarını söyleyebilir.

Bazı kadınlar bunu daha rahatlatıcı bir doğum şekli olarak görüyor. Ancak Türkiye’de suda doğum havuzları henüz yeteri kadar yaygınlaşmadı.

Doğum pozisyonları

Bazı belirli doğum pozisyonları doğum sürecinizde size yardımcı olabilir. Örneğin; kalkmak oturmak, diz çökmek gibi hareketlerin her biri bebeğinizin alt karından dışarıya doğru çıkmasına yardımcı olabilir. Bütün bunlar yerçekiminin büyüsü sebebiyle işe yarıyor olsa gerek. Bazı anne adayları uzanmayı tercih edebilir. Eğer uzanmanız gerektiğini düşünüyorsanız sol tarafa doğru uzanmak en doğrusudur. Böylece bebeğinizin gelişi yine hızlanabilir.

Bazı doğum odaları daha çok eve benzer şekilde tasarlanmıştır. Sizin kullanmanız için doğum topları, tabureler ya da hasırlar bulundurmaktadır. Bazıları ayrıca doğumun başlangıcındaki acılarınızı hafifletmeye yardımcı olmak için duş ve küvet bulundurmaktadır. Sizin için en konforlu olanı seçin.

Doğum sırasındaki acıyı giderme

Doğum sancısı sırasında acılarınızı ve rahatsızlıklarınızı azaltmak için bir takım yardımcı faktörlere tabi olacaksınız. Doğumun başlangıç safhalarında yapılacak en iyi şey, etrafta yürümek, banyo yapmak ya da TENS cihazını kullanmaktır. Doğum ilerledikçe doğum sancısı daha az hissedilsin diye size petidin, epidural ya da “gaz ve hava” verilebilir.

Gaz ve hava sadece bir kasılma sırasında kullanılabilir. Havayı bir ağızlık yoluyla alırsınız ve bir kasılma sırasında acınızı geçici olarak azaltır. Petidin bacak veya kalça bölgesine enjeksiyon yoluyla yapılır. Etkisi yaklaşık olarak 4 saat sürer ve sizi biraz uykulu yapabilir. Acıyı tamamen geçirmeyeceğini de söylemekte fayda var. Epidural kalçanızla omurunuzun arasındaki boşluğa yerleştirilen ince bir tüptür. Bu ilaç vücudunuzun belden aşağı kısmını hissizleştirmek için uygulanır. Yataktan kalkamaz duruma gelirsiniz ve kolunuza bir serum takılması gerekir. Bebeğiniz de doğum sırasınca sürekli olarak kontrol edilmelidir.

Doğum sancısı azaltma yöntemleri herkes için aynı etkiyi vermemektedir. Doğum sancısı azaltma yöntemlerinin bazıları sizin için diğerlerinden daha etkili olabilir. Ancak bu sizin doktorunuzla konuşup tartışacağınız bir konudur. Bazı ağrı kesme yöntemleri sizin için uygun olmayabilir. Ancak açık fikirli olun ve her türlü tedirginliğinizi doktorunuzla paylaşın ve kesinlikle unutmayın ki doğum sancısı azaltmada kullanılabilecek birden fazla seçenek var.

Normal sezaryan  / acil sezaryan

Doğal bir vajinal doğum herhangi bir doğuma oranla hem en güvenli hem de gelecekteki doğurganlığınız için en tercih edilebilir yöntemdir. Eğer sezeryana ihtiyaç duyarsanız o da güvenli bir doğum yöntemidir. Bebeğinizin ya da sizin durumunuz tehlikedeyse bu yöntem tercih edilir. İki çeşit sezeryan doğum vardır; daha önceden planlanmış normal sezeryan, yani isteğe bağlı sezeryan ve acil sezeryan.

Aşağıda sezeryan yöntemi ile doğum gerektirebilecek bazı olasılıklar listelenmiştir:

 •  Yanlış pozisyon; örneğin ters doğum
 •  Plasenta ile alakalı sorunlar; örneğin alçakta bulunan plasentanın rahim çıkışını kapatması
 •  Daha önceki sezaryan (ikinci bebeğiniz için bu seçeneği talep edebilirsiniz)
 •  Tıbbi komplikasyonlar
 •  Normal doğumun başarısız olması
 •  Normal doğumun başlamaması
 •  Forseps ya da vantuzla çocuğun alınamaması
 •  Bebeğin ağırlığının 4 kg. ve üzerinde beklenmesi
 •  Pre-eklampsi
 •  Bilinen anormallikler ya da doğurulması yüksek risk taşıyan bebekler
 •  Bazı Zührevi hastalıklar
 •  AIDS(HIV)
 •  Anne ya da bebek ile alakalı doğumun aciliyetini gerektiren durumlar
 •  Çoklu doğumlar (tercihen) 

Ya da sizinle ilgili bir durum söz konusu ise;

Bir hastalığınızın olması
Çok kilolu ya da obez olmanız

Sizin için en doğru doğum yönteminin hangisi olduğunu tabi ki doktorunuzla konuşacaksınız. 

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik  

İlgili ürünler