Makaleler

Süt Sağma İpuçları: Çalışırken Süt Sağma

Yayın tarihi: 23 Haziran 2017

Doğum izninizin sonuna yaklaştınız ve işe geri dönüyorsunuz... Bebeğinizin bu dönemde de anne sütü almasına devam etmesi için süt sağma işlemine devam etmeniz gerekecektir.  Aşağıda hem sizin hem bebeğiniz hem de yöneticiniz için faydalı olabilecek çalışırken süt sağma ile ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz.

Öncelikle işe giderken yanınızda göğüs pompanızı taşımaya kendinizi hazırlayın. Çünkü bebeğinizi emzirdiğiniz sıklıkta süt sağma işlemi yapmanız gerekecektir. Bu ilk başlarda size garip gelebilir, fakat bunu bebeğinizin daha uzun süre anne sütü alabilmesi ve sağlıkla büyüyebilmesi için yapıyor olacaksınız. Sık sık süt sağma, aynı zamanda anne sütü devamlılığını destekleyecek ve eve gittiğinizde bebeğinizi emzirmeye devam edebileceksiniz.

İşe başladığınızda süt sağma sürecinizi biraz daha kolaylaştıracak ipuçları aşağıda sizlerle.

1.İş Arkadaşlarınızı Ve Yöneticinizi Süt Sağma İhtiyacınız İle İlgili Bilgilendirin

İşe başladığınızda anne sütünün devamlılığı için yaklaşık 3 saatte bir süt sağmanız gerekebilir. İş arkadaşlarınız ve yöneticiniz bu ihtiyacınızı bilirse, gizli gizli bir şeyler yapıyor gibi görünmezsiniz.

 

2.Çalışırken Süt Sağma Deneyimlerini Dinleyin

Çalışırken süt sağan birini tanıyorsanız, karşılaştıkları zorluklara dair tecrübeleri ve çözümleri hakkında onlarla konuşun. Bu size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Eğer böyle birini tanımıyorsanız internetteki bloglar size yardımcı olabilir.

 

3.Süt Sağma Aralarınızı Planlayın

İşe dönmeden önce emzirme sıklığınıza bağlı vücudunuzun alışmış olduğu anne sütü üretme ritmi bulunur. İşe başladıktan sonra da bu ritmi korumak anne sütünün devamlılığı için önemlidir. Bu sebeple emzirme saatlerinizde süt sağma yaparak, göğüslerinizi boşaltmaya özen gösterin. Nerede süt sağabileceğinizi işe başlamadan organize edin. Tuvalet gibi hijyenik olmayan ortamları aklınızın ucundan bile geçirmeyin.

 

4.Süt Sağma İçin Zaman Yoksa 

Bazı durumlarda işiniz çok yoğun olabilir ve süt sağma için vakit ayıramayacak durumda olabilirsiniz. Bu durumda göğsünüzü kısa süre de olsa sağmaya çalışın. Vücudunuzun anne sütü üretim ritmini bozmamak için süt sağma uyarısı yapmak, hiç sağım yapmamaktan iyidir.

 

5.Sağım Sırasında Bebeğinizi Düşünün

Sütün memeden çıkışından görevli oksitosin hormonu bebeğinizi düşündüğünüzde veya ona ait bir eşyayı kokladığınızda daha kolay salınır. Sağım işlemine başlamadan önce bebeğinize ait bir fotoğrafa bakabilir, onu düşünebilir veya ona ait bir kıyafeti koklayabilirsiniz. Oksitosin hormonunun artması süt sağma işleminizi kolaylaştıracaktır.

 

6.Sütünüzü Direkt Poşete Sağabilirsiniz

Sağım setlerini iş yerine taşımak ve her sağımdan sonra onları temizlemek her zaman kolay olmayabilir. Lansinoh Anne Sütü Saklama Poşetleri’ni herhangi bir Lansinoh göğüs pompanızın sağım seti yerine takıp sağım işlemine devam edebilirsiniz. Süt sağma işlemi tamamlandıktan sonra poşetinizi kilitleyip, eve götürebilirsiniz. Böylelikle temizlemeniz gereken daha az parça olacaktır. Bunun nasıl yapıldığını görmek için tıklayınız.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Anne Sütünü Sağma  

İlgili ürünler