Makaleler

Bebeklerde Dil Gelişimini Beden Dilini Kullanarak Destekleme

Yayın tarihi: 20 Nisan 2017

Bebeğinize beden dili ile iletişim kurmak eğlenceli olabilir. Beden dili kullanımı, bebeğiniz isteklerini konuşarak iletmeyi öğrenmeden önce onunla iletişim kurmaya başlamak için faydalı bir yöntem olabilir. Araştırmalar da bebeklerin beden dilini kullanmayı öğrenmenin dil becerilerini de geliştirebileceğini gösteriyor!

Peki, nereden başlamanız gerekiyor?

Eviniz içerisinde oldukça sık kullanılan beş kolay işareti belirleyin ve kelimeyi her söylediğinizde belirlediğiniz işareti de birlikte yapın.

Örneğin, bebekleriğize süt işaretini öğretebilirsiniz - sağım yapıyor gibi yumruğunuzu açıp kapatın. Bebeğinizi emzirmeden önce ona “anne şimdi sana süt verecek” deyin ve bunu söylerken aynı zamanda hareketiyapın. Emzirme ile ilgili bir şey söylediğiniz zaman hareketi daima kullanın. Bu şekilde bebeğiniz karnı acıktığında da size daha net bir şekilde kendini ifade edebilecektir. Karnı doyduktan sonra iletişimin işe yaradığını farkeden bebeğiniz, beden dili ile kendini ifade edebilmeye hevesli olacaktır.

Beden dili ile anlatmak istediğiniz her kelimeye ayrıca sesli olarak da belirtmeniz, bebeğinizin kelimeleri kullanma becerisini de destekleyecektir. Böylece bebeğinizin iletişim becerileri kazanmasına erken dönemde yardımcı olabilirsiniz.

Başlangıç için aşağıda birkaç işaret yer almaktadır:

Yemek yeme - yemek yiyormuş gibi parmaklarınızı dudaklarınızın üzerine götürün - katı gıdalardan bahsederken bu işareti kullanın.

Bitti - elinizi kaldırın, avucunuzu yukarı ve aşağı çevirin - bu bebeğinizin karnı doyduğunda iletişim kurmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Kitap - bir kitap kapağı açıyormuş gibi ellerinizi açın, iki elinizin avuç içini düz konuma getirip ve birbirine bitişik şekilde ön yüzünü çevirin - bu oyun zamanınızda iletişim kurmanın kolay bir yoludur

 

Bebeğiniz bu işaretleri rahat bir şekilde yapmaya başladığında, kelime dağarcığına yavaş yavaş yeni kelimeler ekleyebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin dil gelişimini desteklemek için diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz. Bkz. Bebeğinizle Dil Gelişimi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Yaşasın işaret dili!

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler