Makaleler

Bebek Masajı

Yayın tarihi: 2 Mart 2015

Bebek masajı birçok faydasının yanı sıra bebeğinizi, sizi ve eşinizi sakin bir ortam içerisinde tutarak birbirine bağlar. Birçok anne ve baba, bebeği sakinleştirip rahatlatarak uyumasını kolaylaştıran bu tekniği uyku alışkanlıklarının bir parçası haline getirmiştir. Bebek masajı  ayrıca aşağıdaki faydaları sağlar;

Bebek masajı bebeğin zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimine katkı sağlar:

  • Bebeğin daha rahat olmasını sağlar,
  • Ağlama ve huysuzluklarını azaltır,
  • Bebekle aranızdaki bağı kuvvetlendirir,
  • Gaz sancılarının ve kabızlığın semptomlarını hafifletir,
  • Prematüre bebeklerde kilo almaya yardımcı olabilir,
  • Sarılık hastalığının iyileşmesini kolaylaştırır.

Bebek masajı bebeğe sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra anneye de sağladığı  bazı faydalar ile de öne çıkmaktadır:

  • Masaj sırasında salgılanan oksitosin hormonu, doğum sonrası depresyonun etkilerini hafifletir,
  • Hem sizin hem eşinizin bebek ile olan bağını kuvvetlendirir,
  • Oksitosin hormonunun salgılanması rahatlamanızı sağlayacağından bebeğinizi emzirmeniz kolaylaşabilir.

Bebek masajı nasıl yapılmalıdır?

1. Doğru zamanın belirlenmesi

Bebeğinizin dikkatinin seans boyunca dışarıdan gelebilecek uyaranlarla bozulmaması için onun tok olmasına dikkat etmelisiniz. Akşam yapılan banyo sonrasında bebeğiniz rahat ve uykuya hazır olduğundan bu dönem bebek masajı için mükemmel bir zaman olabilir.

2. Rahatlatıcı bir ortamın hazırlanması

Bebek masajı yapmak için belirlediğiniz ortamın konforlu ve rahatlatıcı olmasına özen göstermelisiniz. Bu yüzden herhangi birinizin gözüne vuran parlak bir ışığın olmadığına emin olun ve bir yatağa ya da yerde bir havlunun üstüne karşı karşıya oturun. Böylece bebeğinizle bol bol göz kontağı kurabilirsiniz. Kıyafetlerini çıkartmadan önce odanın onun için yeteri kadar sıcak olduğundan emin olun. Talep ettiğiniz takdirde, bebek bezi bebeğinizin üzerinde kalabilir ancak karın bölgesine masaj yaptığınız sırada bebek bezini biraz gevşetin. 

3. Bebek masajı için masaj yağı seçimi

Küçük bebeğinizin teni için narin bir masaj yağı seçin. Bebeklerin teni yetişkinlere oranla çok daha hassastır. Bu yüzden bebekler için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanın.

4. Bebek masajı için başlangıç

Avuçlarınızı birbirine sürterek masaj yağını biraz ısıtın, ardından bebeğinizin tenini ayağından başlayarak oldukça nazik bir biçimde ellerinizle ovalamaya başlayın. Tenini çok hafifçe sıkarak, ellerinizi yavaş yavaş teninin üzerinde döndürerek ayak kısmından kalçasının yukarısına doğru çıkın.

Bebeğinizin bir ayağını özenle tutun ve parmaklarınızla ayağının tabanını ovalayın. Ardından bir elinizle ayağını tutuyorken diğer elinizle baldırını destekleyin ve ayağını göğsüne doğru nazikçe esnetin. Bu hareketi 2 ya da 3 kez tekrarlayın. Aynı zamanda bu hareketi, her iki ayağı da aynı anda esneterek uygulayabilirsiniz.

Bebekler emzirildiklerinde daha az kolik sancısı çekerler. Ancak eğer bebeğinizin karın ağrısı, kabızlığı ya da gazı varsa karın kısmına nazikçe masaj yapmak bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilir. Bebek masajı uygularken elinizi minik bebeğinizin karnının ortasına koyun ve bebeğinizin bağırsaklarını takip edecek şekilde saat yönünde masaj uygulayın,  bu hareket bebeğinizdeki gazın dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.

Bu konuda dilerseniz profesyonel bir yardım alabilir, uzman kişiler tarafından verilen bebek masajı derslerine katılabilirsiniz.

Not: Bebek masajı 6 haftadan daha küçük bebeklere uygulanmamalıdır.

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler