Makaleler

Bebek Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

İşte bekleyişiniz sona erdi ve bebeğinizi eve götürme zamanı geldi. Ancak unutmayınız ki yaşamınız artık asla eskisi gibi olmayacak. Yeni rolünüze ve bebek bakımı gibi yeni sorumluluklarınıza uyum sağlayabilmek için zamana ihtiyacınız var. Bu yüzden size yapılan yardım önerilerini geri çevirmeyin.  

Bazı kültürlerde, kadının doğum sonrası dönemi yatakta geçirerek hem annenin bebeğini tanımasına hem de vücudun kendisini tamir etmesine zaman tanınır. Kimilerimiz için bu olmayacak bir lüks iken diğerlerimiz için bir kabustur. Ancak, genel olarak bol bol dinlenmek ve yeni bebeğe odaklanmak yerinde bir yaklaşımdır. 

Ziyarete gelen çok olsa bile ev işlerini de dert etmemeye çalışın. Hatta eşinizden bu konuda kontrolü ele alması için destek isteyin. Doğum ile birlikte artık sizin birinci önceliğiniz bebek bakımı oldu.

Peki bebek bakımı nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmelidir?

Hekim/Hemşire Hizmeti

Bazı bölgelerde bebek bakımı ve sağlık konusunda yerel yönetimlerin sunduğu hizmetler yeni annelere oldukça yardımcı olmaktadır. Ziyaret prosedürleri veya bu hizmetler bulunduğunuz yere göre değişebilse de, genellikle bağlı olduğunuz aile hekimliğinde görevli olan ebe ya da hemşire tarafından bebek bakımı ile ilgili merak ettikleriniz yanıtlanır ve onlar tarafından evinizde ziyaret edilebilirsiniz. Bebeğinizin rutin kontrolleri ve aşıları için de kendileri sizleri arayacaklardır. Bu dönemde siz de telefon ile aile hekimliği hemşirenizden destek alabilirsiniz.

Bebeğinizin Banyosu

Genellikle bebek banyosunun, bebek bakımı sürecinin en zor bölümü olduğu düşünülür. Yapmanız gereken sadece banyo öncesi ve sırasında bazı önlemler almaktır. Yeni doğanların süratle ısı kaybettiğini dikkate alarak yıkama yaptığınız odanın soğuk olmamasına dikkat edin. Bebeğinizin havlusunu hazır bulundurun ve banyo süresinde 10 dakikayı aşmamaya dikkat edin. Yenidoğanları her gün banyo yaptırmak gerekmez. Yeni doğan bir bebeğin cildi hassastır. Bebek bakımı için bazı bilgilere sahip olmak da böyle durumlarda önem kazanır. Örneğin, musluk suyu bebeğinizin cildinin kurumasına neden olabileceğinden ilk birkaç gün bebeğinizi ‘silmek’ uygun olabilir. Bebeğinizin yüzünü silerken kaynatılıp soğutulmuş suya batırılmış pamuk top kullanmanız göz enfeksiyonu riskini azaltabilir.

Göbek Bağı Bakımı

İyileşmeyi hızlandırmak için bebeğinizin göbek bağı parçasının her zaman temiz ve kuru olduğundan emin olmak gerekir. Göbek bağından koku gelmesi ya da göbek bağı parçasında yapışkanlık veya kan olması enfeksiyon belirtisi olabilir. Böyle bir durumda ebe/hemşireye ya da doktorunuza başvurmalısınız. Göbek bağı parçasının yaklaşık bir hafta sonra düşmesi beklenmektedir.

Bebek bakımı yoğunlaşıyor. Bu günlerin keyfini çıkartın!

Bebeğinizle geçirdiğiniz ilk birkaç hafta kalkıp giyinmemek, yemeklerinizin hazır önünüze gelmesini beklemek ve bol bol istirahat etmek için geçerli bir bahaneniz olduğu bir dönem olacaktır. Belki de bu hayatınızda nadir yaşayabileceğiniz dönemden biri olacaktır. O zaman, yeni bebeğinizle geçirdiğiniz bu özel zamanı en iyi şekilde değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Anne olarak, tüm bu süreçte kendi bakımınızı ve sağlığınızı ihmal etmeyin. Özenli bir bebek bakımı için siz de temizliğinize dikkat edip düzenli doktor kontrollerinizi yaptırın.

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik   Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler