Makaleler

Bebeğinizden Ayrı Kalma Kaygısıyla Baş Etmek için 5 Fikir

Yayın tarihi: 9 Nisan 2018

Doğum izniniz bitti işe dönüyorsunuz veya özel işleriniz için dışarı çıkmanız gerekiyor. Vedalar zordur! Siz veda edip kapıya doğru giderken bebeğinizin ağladığını ve size uzandığını görmek üzücü olabilir, bu yüzden en dişli aileler için bebeğinden ayrı kalma kaygısı böylesi zorlayıcıdır. Ayrılık kaygısı tipik olarak 8. ay civarında ortaya çıksa da, bebeğin kişiliğine göre daha erken veya daha geç de gelişebilir. Evrensel olan şey, hiçbir uyarı olmadan ortaya çıkması ve annenin kalbini paramparça edebilmesidir. Bunu akılda tutarak, size yardımcı olabilecek beş küçük öneriyi sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1. Bakıcı Fikrini Erkenden Bebeğe Tanıtın

İster bir büyükanne ister günlük işlerinizi yapmanız için size yardım eden bir arkadaş olsun, bakıcı fikrini erkenden bebeğe tanıtın. Birkaç hafta siz evdeyken bebeğinize bakacak kişinin bebeğinizle duygusal bağ kurmasına izin verin.

2. Mekan Bebeğiniz İçin Yabancı Olmasın

Bebeğin çevresi konusunda rahat hissetmesi için onu aşina olduğu yerlerde tutun. Bakıcının bebeğinize sizin evinizde bakabilir. Böyle bir seçenek yoksa, bakıcının bulunduğu yeri birkaç kez ziyaret ederek bebeğin bu yeni mekandaki oyuncakları, mama sandalyesini, yatağı, vb. tanımasını sağlayın.

3. Vedaları Kısa Tutun

Zor olsa da, vedanızı olabildiğince kısa ve tatlı tutun. Dramı besleyecek uzun ve sürüncemeli vedalar yapmayın. Bu davranışa yanıt vermek sadece bebeğin ilerideki vedalarda bunu tekrarlamasını teşvik eder.

4.Pozitif Olun

Bebek yüzünüzde sadece gülümseme ve soğukkanlılık görmeli. Gözyaşlarınızı arabaya bindiğiniz ana saklayın. Böylece bebek, gitmenizin çok önemli bir olay olmadığına ikna olacaktır. Arkanızdan ağlamayacaktır.

5.Güzel Bir Karşılama Yapın

Eve dönüşünüzün özel olmasını sağlayın. Döndüğünüzde bebeğinize sıkıca sarılın, ona sevdiği kitabı okumak veya şarkı söylemek için zaman ayırın.

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler