Makaleler

Bebeğiniz Emmeyi Red mi Ediyor?

Yayın tarihi: 28 Ocak 2016

Emzirmenin hem bebeğiniz hem de sizin için birçok faydası bulunduğu aşikardır. Bazen bunu bilmek de annede stres yaratabiliyor ve işini zorlaştırabiliyor. Kısa bir süre sonra her şey yoluna giriyor. 

Bazen hiç beklemediğiniz bir anda bebeğiniz sizi emmekten uzaklaşabilir. Genelde bu bebeğin büyüme ataklarının olduğu döneme rastlar. Bebeğiniz 3 - 4 ay arasındaysa ve birden hiçbir neden yokken emmekten uzaklaşıyorsa inanın bunu yaşayan tek siz ve bebeğiniz değil. Bazı bebekler bu dönemde emmekten uzaklaşır ve anne, sütünün yetmediğini, az süt geldiği için bebeğin sinirlendiğini düşünür. Anne bu endişe ile de bebeğine mama vermeye başlar. Mama ile beslenen bebek geç acıkır ve zamanla emzirme seanslarının arası açılmaya başlar, annenin süt üretimi de bu sebepten dolayı azalır.

Kısır döngü sonucunda bebek sadece mama ile beslenir hale gelir. Aşağıdaki noktalar emmeyi reddeden bebeği yeniden emmeye teşvik etmek için size yardımcı olabilir.

  • Bebeğinizi uyurken veya uykuya dalarken emzirmeye çalışın. Onu uyuturken göğsünüzü emzirecek gibi hazırda tutun ve bebeğiniz uykuya geçince göğsünüzü teklif edin, emzirmeye başlayın.
  • Bebeğiniz için farklı emzirme pozisyonlarını deneyin. Kendiniz ve bebeğiniz için en idealini bulmaya çalışın.
  • Hareket halinde iken emzirmeyi deneyin. Bazen bebekler anneleri yürürken emmekten hoşlanabiliyor.
  • Sessiz ve loş ışıklı ortamda emzirmek, emerken bebeğinizin dikkatini dağılmasını önleyeceği için bir alternatif olabilir. 
  • Bebeğinizle ten teması çok önemlidir. Bebeğinizle bol bol ten tene vakit geçirmeye çalışın. Bunun için slingler güzel bir alternatiftir. Hem bebeğiniz sizin kokunuzu duyar, hem bebeğiniz slingin içindeyken emzirme denemeleri yapabilirsiniz.
  • Birbirinize daha yakın olmak ve emzirme denemelerine daha çok fırsat yaratmak amacıyla bebeğinizle beraber uyuyabilirsiniz.
  • Emzirirken olabildiğince üstünüzdeki kıyafetlerinizi çıkarın, bebeğinizin de sizin teninizi hissedecek kadar az kıyafetle kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin banyosunu akşamları yaptırabilirsiniz. Sonrasında ona masaj yapıp rahatlamasını sağladıktan sonra tekrar emzirmeye çalışabilirsiniz.

Yukarıdakilere dikkat edip, bebeğinizin emme seansını atladığınızda mutlaka göğsünüzü 10-15 dk. sağarak sütünüzün devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Bu sorunu yaşayan çok fazla anne var. Sorunun geçici olduğunu bilmeniz, üzülmeden, kendinize ve bebeğinize inanarak emzirmeye devam etmeniz çok önemlidir!

Esra Ertuğrul

www.bebeimgeliyor.com

İlgili Kategoriler

Emzirme   Bebeği Anne Sütü İle Besleme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler