Makaleler

Bebeğin İlk Pediatrist Ziyareti

Yayın tarihi: 10 Ocak 2018

Bebeğin İlk Pediatrist Ziyareti

Bebeğinize kavuştunuz ve 3-5 gün içerisinde pediatri uzmanınıza kontrole gelmeniz gerektiğine ilişkin tavsiyenizi alarak hastaneden taburcu oldunuz. Hiçbir problem yok! Pediatri uzmanınızı zaten seçmiştiniz ve randevunuzu aldınız. Size yardımcı olacak birkaç ipucu ile ilk randevunuz problemsiz olacak ve doktorunuz size teşekkür edecek.

Yanınıza bebek bezi alın.

Bu kulağınıza basit gibi gelebilir ama bu dönemlerdeki uykusuzluk ve yorgunluğunuz yanınıza bebek bezi almak gibi basit bir şeyi unutmanıza neden olabilir. Bebekler çıplak tartılır ve bezleri ıslak veya kirliyse... Peki, şunu söyleyelim, bunu ikinci plana atmak iyi bir fikir olmayabilir. Ne sıklıkta bebeklerin altının değişmesi gerektiği göz önünde bulundurulursa, dışarı çıktığınızda veya çıkacaksanız yanınıza birkaç tane bez almanız iyi bir fikir olabilir. NOT: Islak mendilleri unutmayın!

Bebeğinizin Düzenini Takip Etmek İçin Teknolojiyi Kullanın

Evde geçireceğiniz ilk birkaç günde biraz baş döndürücü bir tempoya yakalanabilirsiniz, bu nedenle pediatri uzmanınıza gerekli bilgileri vermeniz bebeğinizin genel durum takibine yardımcı olabilir. Sık sık emzirme, bez değiştirme ve uyuma rutini oluşturma gözünüzü korkutmasın size yardımcı olacak birçok mobil uygulama mevcut. Onları deneyin. Bez değiştirme zamanları ile birlikte emzirme saatlerinizi takibe almaya başlayın. Emziren bir anne olduğunuz için bebeğin yeterli miktarda emip emmediğini “ölçmenin” en iyi yolu altına yapıp yapmadığını kontrol etmektir. Yeni teknolojilerle bu bilgileri e-posta ile veya randevunuza gelirken indirip, çıktısını alıp getirerek pediatri uzmanıyla doğrudan paylaşmanıza olanak sağlar. Bebeğinizin doktoru bebeğin ne kadar kilo aldığını, büyüdüğünü ve geliştiğini değerlendirecektir.

Soru Sormak Önemlidir

Yeni bir döneme giriyorsunuz ve bununla birlikte öğreneceğiniz birçok şey var. Kendiniz konusunda sabırlı olun ve konu bebeğin sağlığı ve rahatına geldiğinde soru sormaya çekinmeyin. Sorunuz mantıksız gelebileceğini asla düşünmeyin. Sorularınızı not alın ve unutmamanız için doktora giderken yanınıza alın.

Açık ve Dürüst Olun

Pediatri uzmanınıza karşı her zaman dürüst olun. Pediatri uzmanınız bebeğinizin gelişiminin bir parçasıdır ve önünüzdeki birkaç ay boyunca kendisiyle sık sık görüşeceksiniz. Sağlık uzmanları olarak, size ve bebeğinize en iyi hizmeti verebilmek adına doğru ve ayrıntılı bilgilere ihtiyaçları vardır.

Hafif Bir Battaniye Çok İşinize Yarayacak!

Bebek çantanıza bebeği sıcak tutmak için hafif bir battaniye koyun. Doktorun odası soğuk olabilir ve bebeğiniz doktor odasında çıplak bir şekilde biraz vakit geçirecektir. Randevunuz sırasında sürekli üstünü çıkarıp giydirmekten ziyade hafif ve sıcak tutan bir battaniye ile bebeğinizi sarmak çok daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra, bu denli hazırlıklı olduğunuz için doktorunuz size teşekkür edecek!

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler