Makaleler

“Baba Olmak” Demek…

Yayın tarihi: 2 Mart 2015

Anneler her daim desteğe ihtiyaç duyarlar. Özellikle de ilk çocuklarının doğumunda yeni annelerin daha fazla desteğe ihtiyacı vardır. Bu dönemde anne ve baba adayları yeni aile bireylerine alışmaya ve aile olma bilincine alışmaya da çalışırlar. Bebeklerine iyi birer anne baba olmak konusu onları ise şimdiden endişeye sürükleyebilir. Uzmanlarımız, eşini destekleyen bir baba olmak için çaba gösteren eşlere doğum öncesi ve sonrası uygulayabilecekleri bazı yardımcı ipuçlarını derledi.

Baba olmak, tüm hayat düzeninizi temelli değiştirecek bir olgudur. Bir birey yetiştirmenin büyük sorumluluğunu eşinizle birlikte tüm ömrünüz boyunca paylaşıyor olacaksınız. Yani baba olmak da anne olmak kadar kutsal ve bir o kadar önemlidir.

Doğumdan sonra bebeğin eve gelmesi ile anne ve babaların sorumluluklarında farklılaşma ve küçük ev işlerinde artış olabilir. Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın. Bu dönemde sizden önce baba olmak şansına erişmiş yakınlarınızdan veya arkadaşlarınızdan deneyimlerini dinleyebilir ve hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler alabilirsiniz.

Baba olmak beraberinde size yeni sorumluluklar ile beraber yeni alışkınlar  kazanma çabasını da getirecektir. Sabırlı, anlayışlı, titiz ve planlı olmak bu dönemin başlangıcında hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Öncelikle doğum tarihi yaklaşmadan, temel ihtiyaçlarınızı bir liste yapmakla işe başlayabilirsiniz. Bu temel ihtiyaçlardan yeterli miktarda evde bulundurmanız sizin için faydalı olacaktır.

Hastaneden döndüğünüzde tüm aile için yeterli gıda olduğuna, süt, ekmek gibi temel gıdaların ve hemen hazırlayabileceğiniz hızlı aperatiflerin hazır olduğuna emin olun.

  • Eşiniz bebeğinizi emzirmeye niyetlendiğinde, onu başarıyla emzirmesi için ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri edininiz. Başlamadan önce rahat bir emzirme koltuğu ve yastığınız olduğundan emin olun. Eşinizin göğüs ağrılarını dindirmek için Lansinoh HPA Lanolin ve eşinizin düzleşmiş veya içe dönük göğüs ucuna sahip olması durumunda kullanabileceği Lansinoh Latch Assist sahibi olun. Bu sebeple ileride size çok teşekkür edecektir.
  • Bebeğinizin temel ihtiyaçları arasında cildini tahriş etmeyecek bir ıslak mendile ve bebek bezi olduğunu da unutmamalısınız. Bebeği hastaneden eve götürmek için araba koltuğuna da ihtiyaç duyacaksınız. Baba olmak planlı olmayı gerektirir. En iyisi siz bu temel ihtiyaçları bebeğinizin erken doğma ihtimaline karşı doğum tarihinden bir kaç hafta önceden edinin. Bu sayede yeni bebeğe ve anneye yoğunlaşmak için yeterli zamanınız olacaktır.
  • Aklınıza gelmeyen acil ihtiyaçlarınız için ise arabanızın hazır olması gerekmektedir. Anneyi doğum tarihinden sonra hastaneden almadan arabanızda yeterince benzin olduğundan emin olun. Baba olmak heyecanını yaşarken hastane yolunda isteyeceğiniz son şey bir yakıt istasyonunda durup benzin almak olacaktır. Hastanenin adresi, hastaneye en çabuk ve kolay gidilen yol ile park alanı sizin için o özel günün önemli parçalarındandır. Ayrıca arabanızı özel bir otoparka park etme ihtimaline karşılık arabanızda bozuk para bulundurmak da faydalı olacaktır.
  • Anne adayı eşiniz yanına ağzına kadar dolu bir hastane çantası aldı ama sizin doğum için yanınıza almak istediğiniz hiçbir şey yok mu? Bebeğinizin dünyaya geldiği anları kameraya almak isteyebilirsiniz.  Doğum odasını terk etmemek için yanınıza içecek ve atıştırmalıklar alabilirsiniz.

Burada uzmanlarımızın derlediği tüm tavsiyeler biraz da olsa stresinizi almak ve anne ve bebekle ilgilenmeye odaklanmanıza yardımcı olmak için faydalı olacaktır.

Baba olmak! Bu güzel olayı hayal edin, gülümseyin ve işe listenizi hazırlamakla başlayın.

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik   Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler