Makaleler

Baba Olmak

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Baba olmak yaşamınızı bütünüyle değiştirecektir! Baba olmak çok keyiflidir, ancak kafanızda birçok soru olabilir: Paramız yetecek mi? Hazır mıyız? Bebeğimle bağ kurabilecek miyim? 

Doğum öncesi kurslar

Son yıllarda doğum sırasında eşinin yanında olarak, destek olmayı tercih eden babaların sayısı artıyor. Doğumda eşinizin yanında olmayı düşünüyorsanız, sizi nelerin beklediğini bilmeniz faydalı olacaktır. Doğum öncesi kurslar sizi büyük güne hazırlamanın yanı sıra günlük koşuşturmalarınızdan bir an olsun uzaklaşarak eşiniz, bebeğiniz ve baba olmak hakkında düşünme fırsatı da sunacaktır.

Farklı türde kurslar bulunduğundan, kursa katılarak ne elde etmeyi amaçladığınızı, ne kadar zaman ayırabileceğinizi ve katılmayı ne kadar istediğinizi düşünmeniz yerinde olacaktır. Bu kurslar, bölgenizdeki diğer baba adaylarıyla tanışmak için uygun yerlerdir.

Doğum sırasında hazır bulunmak

Baba olmak, bebeğinize karşı birçok sorumluluk getirirken, eşinize karşı da sorumluluklarınızı arttıracaktır. Bu dönemde eşinize destek olmanız, onun planlarına yardımcı olmanız çok önemlidir. Eşiniz ayrıca bol fiziksel ve duygusal desteğe, kendisine güven verilmesine ihtiyaç duyacaktır.

Araştırmalar, ‘sevgi’ hormonu diye adlandırılan oksitosin düzeyinin, eşinin hamileliği sırasında erkeklerde yükseldiğini ve doğuma katılan erkeklerde bu artışın çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Oksitosin babayı çocuğun bakımına yakinen iştirak etmeye teşvik eder. Doğum anı geldiğinde erkekte yüksek düzeyde bulunan vazopresin ve prolaktin gibi diğer hormonlar da bağlanma ve koruma içgüdülerini harekete geçirir.

Emzirilen bebekle bağ kurmak

Baba olmak, bazen anne ile bebek arasındaki o eşsiz paylaşım sırasında uzaktan destek olmayı da gerektirebilir. Bazı babalar kendilerini anne ile bebek arasında gelişen bağlanma sürecinin dışında kalmış hissedeceklerinden ve kıskançlığa kapılacaklarından endişe duyarlar. Ancak bu yersiz bir endişedir. Bebeği beslemek bebekle bağ kurmanın kesinlikle tek yolu değildir. Sizin de yapabileceğiniz birçok şey bulunur. Bebeğin altını değiştirebilir, banyo yaptırabilir, bebeği sallayabilir, cilt teması için bebeği çıplak göğsünüze yatırabilir, bebeğe masaj yapabilir, askı satın alıp bebeği arkadaşlarınızın evine götürebilir ya da yürüyüşe çıkartabilirsiniz. Böylelikle anne de biraz dinlenme fırsatı bulabilir.

Eğer bebeğin altını değiştirmek size düşüyorsa, unutmayın ki anne sütüyle beslenen bebeklerin bezleri çok daha az kokar…

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler