Makaleler

Aşı Takvimi

Yayın tarihi: 2 Mart 2015

Bebeğinizi hastalıklardan korumak adına, doğumdan itibaren bebeğinizin aşılarını eksiksiz yaptırmalısınız. Bebeğinizin vücuduna bağışıklık sağlanması istenilen hastalığın bakterisi/virüsü ufak dozlarda aşı takvimine uygun olarak verilecektir. Böylece takip edeceğiniz aşı takvimi sayesinde, bebeğinizin bu hastalıklara karşı antikorlar üretmesi sağlanacaktır. Bebeğiniz hayatının bir döneminde o bakteri veya virüs ile karşılaştığında o hastalığa karşı savunma mekanizmasına sahip olacaktır. 

Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu aşı takvimi doğumdan sonraki 14 yılı kapsamaktadır. Aşılarınızı, aşı takvimine uygun bir şekilde, bağlı olduğunuz aile sağlığı merkezlerinde ya da takibinde olduğunuz sağlık profesyonelinin desteği ile yaptırabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan aşı takvimini aşağıda bulabilirsiniz:

*Sağlık Bakanlığı Çocukluk Dönemi 2016 yılı Aşı Takvimi 

 

Doğum: Bebeğiniz aşı takvimi çizelgesine göre doğumdan hemen sonra Hepatit B aşısının ilk dozunu olur. Hepatit B, sarılık olarak da bilinen karaciğer üzerinde oluşan bir hastalıktır. Bebekler, yeni doğdukları dönemde bu hastalığa geçici olarak maruz kalabilir. Düzenli bakım ve tedavinin ardından sağlıklarına hızlı bir şekilde kavuşurlar. 2 kg’ın altında doğan bebeklerin aşıları bir süre geciktirilebilir.

1.ay  Aşı Takvimi: Aşı takvimine uygun olarak Hepatit B aşısının ikinci dozu uygulanır.

2.ay  Aşı Takvimi: Bebeğinizin rutin kontrollerinde 3 farklı aşı olması gerekmektedir. Bunlar BCG (Verem aşısı), KPA ve 5’li karma aşı’dır. BCG, yani verem aşısı, tüberküloza sebep olan mikroorganizmaya bağışıklık sağlanması için uygulanır. Bazı bebeklerde aşı yapılan yerde ufak bir iz oluşabilir. Karma aşının içeriğinde ise difteri, aselüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio ve hemofilus influenza tip B aşısı içermektedir. Bebeğiniz difteriye, yeni doğan tetanozuna ve aselüler boğmacaya karşı antibadiler üretecektir. İnaktif polio aşısı, çocuk felci aşısıdır. Hib, yani hemofilus influenza tip B aşısı, bebekleri menenjite karşı korumak için uygulanan bir aşıdır. KPA, konjüge pnömokok aşısı ile bebeğiniz pnömokok bakterisinin sebebiyet verdiği menenjit, orta kulak iltihabı ve zatürreye karşı bağışıklık kazanır.

4.ay Aşı Takvimi: Bebeğiniz verem aşısı dışındaki bir önceki aşılarının ikinci dozlarını alır. 5’li karma aşı ve KPA aşıları bebeğinize uygulanır.

6.ay Aşı Takvimi: Bebeğiniz Hepatit B aşısının üçüncü dozunu ile 4. Ayda uygulanan 5’li karma aşıve KPA aşılarının üçüncü dozlarını tekrar alır. Ayrıca kendisi için çok da yeni olmayan bir aşı ile tanışır. OPA, daha önceden ve bu ayda da olduğu İPA, yani, inaktif polia aşısı ağızdan damla olarak tekrar verilir. Böylece aşı takvimi için ilk 6 ay tamamlanmış olur.

12.ay Aşı Takvimi: Bebeğiniz KPA’nın son ve rapel dozunu alacaktır. Bu ayda yeni bir aşı ile daha karşılaşacak olan bebeğinize KKK, kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı yapılır. Su çiçeği aşısı da bebeğinize bu ayda uygulanır.

18.ay Aşı Takvimi: 5’li karma aşı’nın son ve rapel dozu uygulanır. Bir sene önce yapılmış olan OPA’nın ikinci dozu uygulanır ve ilk olarak Hepatit A aşınızın ilk dozu vurulur. Daha önceden Hepatit B aşısı olan bebeğiniz hepatit hastalığının farklı bir formu olan hepatit A’ya karşı da bağışık kazanır.

24.ay Aşı Takvimi: Aşı takvimi çizelgesine uygun olarak bu ay sadece bir sene önce almış olduğu Hepatit A aşısının ikinci dozu bebeğinize uygulanır.

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler