Makaleler

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Yayın tarihi: 27 Şubat 2015

Bebeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi için anne sütü tercih etmeniz gereken ilk temel besin kaynağıdır. Anne sütü elde etmenin alternatif yolu göğsü sağmaktır. Göğsü sağmak, anne için çok da kolay olmayan bir işlemdir. Anne sütünün bir damlasının bile ne kadar kıymetli olduğu düşünülürse, sağılmış anne sütünün güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi son derece önem taşımaktadır. İşte aklınızı kurcalayan önemli soru burada karşınıza çıkıyor: Anne sütü nasıl saklanır? Anne sütü nasıl saklanır sorunuza yanıt olabilmesi için bazı ipuçlarını sizin için derledik. Bu sayede gönül rahatlığı ile anne sütü saklayabilir, ısıtabilir ve bebeğinizi sağmış olduğunuz anne sütü ile besleyebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda verilen bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu anne sütü saklama koşullarıdır:

Anne sütü saklarken ne tür kap kullanılmalısınız?

Sağmış olduğunuz anne sütünü buzdolabınızın soğutucu ya da derin dondurucu bölümünde saklamak için:

  • Strelize edilmiş, kapağı iyi oturan, dışı sert plastik veya cam kaplar kullanabilirsiniz. Bu kapların üzerine sağım yaptığınız saati ve tarihi yazabilmelisiniz. Çünkü önce sağılmış anne sütü, ilk kullanılmalıdır.
  • BPA ve BPS içermeyen, özellikle anne sütü saklamak için tasarlanmış süt saklama poşetleri ya da kaplarında sütünüzü güzenle ve sağlıkla saklayabilirsiniz. (Örneğin; Lansinoh Anne Sütü Saklama Poşetleri gibi)

Sağılmış anne sütü saklama ipuçları:

  • Poşetler ya da kaplar ağzına kadar doldurulmamalı. Süt donunca genleşeceği için en az 2.5 cm (yaklaşık içerdeki sıvının 1/8’i) kadar boşluk bırakılmalıdır.
  • Saklama poşetinin/kabının üstüne sütün sağılma tarihini ve kaç cc anne sütü saklayacağınızı yazın. Ayrıca bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa poşetin üstüne bebeğinizin adını da yazmayı unutmayın.
  • Eğer göğsünüzü işyerinde sağıyor ve sütünüzü ortak bir buzdolabında saklıyorsanız, anne sütü saklama poşetinin üzerinde kendi adınızın yazdığına emin olun.
  • Donmuş anne sütü dondurucunun ortalarında saklanmalıdır. Çünkü sıcaklığın en stabil olduğu yer dondurucunun ortasıdır. Dondurucunun yan bölümlerinde sıcaklık dalganabilir ve istemediğiniz halde donmuş sütün bir kısmı çözülebilir. Bu durumda sütün tekrar donması sağlıklı değildir.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Anne Sütünü Saklama   Bebeği Anne Sütü İle Besleme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler