Makaleler

0-3 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Yayın tarihi: 27 Mart 2019

Hayattaki en heyecan dolu anlardan biridir bebeğimizi kucağımıza aldığımız o ilk an! Her şey durur, bir tek o ve biz varmışsız, başka da hiçbir şeyin önemi yokmuş gibi olur. Bu mutluluğun ve heyecanın uykusuzluğun getirdiği stres, yorgunluk ve endişeden etkilenmemesi için yenidoğan döneminden itibaren yapabileceğiniz birçok şey var. Bugün sizlerle bunları paylaşmak istiyorum.

Yenidoğan Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Yenidoğan döneminde bebekler gündüzleri hayatlarının büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Çok az ve hatta hiç uyumayan bebekler de olabilir. Bu genellikle ortam şartlarına veya gaz, hazımsızlık gibi tıbbi sebeplere bağlı olarak gerçekleşir. “Benim bebeğim uykuyu sevmiyor.” tarzında oluşan bir yargıdan dolayı da sorun ortadan kalksa bile uykusuzluk kalıcı olur. 

Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni, her gün farklılık gösterebilir. Bir gün çok az uyuyup, ertesi gün düzenli şekilde gündüz uykusu yapabilirler. Bu özellikle ilk 3 ay için çok normal bir dalgalanmadır. 

Yenidoğan bebeklerde gündüz uykusu süreleri de önemlidir. Ancak sürekli olarak kırk beş dakikanın altında gündüz uykusu yapıyorlarsa o zaman bu duruma erkenden bir önlem almak gerekir. Zira bu kısa uykular süreklilik göstermeye devam ederse, gündüz hiç uyumayıp gece çok güzel uyuyan bir bebek bile dördüncü aydan sonra geceleri defalarca kalkmaya başlar. İlk günlerde ortalama bir saat ayakta kalabilen bebek, haftalar ilerledikçe bu süreyi arttırır ve dört aylık olduğunda ortalama iki saat ayakta kalabilmeye başlar. Tabi, dediğim gibi, her gün bu süreler aynı şekilde gerçekleşmeyebilir. Ama bir haftalık bir sürece baktığınızda genelde bu şekilde olması bir uyku düzeninizin olması anlamına gelir. 

Yenidoğan Bebekleri Nerede Yatırmalı? 

Amerikan Pediatri Derneği, Ani Bebek Ölümü Sendromu açısından “0-3 aylık bebekleri nerede yatırmalı?” sorusunu yıllar önce değerlendirerek, bebekler ilk 6 ay anne-baba odasında yatmalıdır şeklinde görüş belirtmiştir. Anne yanı yatağı, bebek beşiği, park yatak, bebek yatağı tercih edebileceğiniz seçenekler. Önemli olan yatağın sert bir zemini olması ve bebek yattığında içine gömülmemesi. Öte yandan bu yaşta bir ağırlıkları olmadığı için özellikle sadece ilk 6 ay kullanacağınız bir yatak için ortopedik yatak almaya ihtiyaç yoktur. Sert bir sünger yatak da gayet idealdir. 

Bebeklerin çoğunda bebek reflüsü görülür. Bebeğin çok şiddetli bir reflüsü olmasa da dümdüz yatmak bebeğinizin uykusunu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle şilte ile yatak arasına hafif bir yükselti koyarak yatağa biraz açı verebilirsiniz. Tercih ederseniz reflü yatağı da kullanabilirsiniz. 

Yenidoğan Bebekleri Nasıl Uyutmalı? 

Son yıllarda bebek ve uyku denildiğinde akla ilk gelen “0-3 aylık bebekleri nasıl uyutmalı?” sorusu oluyor. Zira bebeklerde uyku eğitimi en popüler konulardan biri. 

Bebekler, düzeltilmiş yaş ile, onuncu haftadan sonra rutinsel öğrenmeye başlarlar. Yani ilk on haftada yaptığınız herhangi bir uygulamayı, birkaç gün içinde başka bir uygulamayla değiştirebilirsiniz. İşin özü, ilk on hafta bebeğinizi nasıl uyuttuğunuz değil, uyuyup uyumadığı önemli. 10. haftadan sonra her gün düzenli olarak, en azından bir kez, yatakta destek vererek uyutmayı mutlaka denemenizi öneririm. Belki ilk birkaç gün yatağa koymanızla kaldırmanız bir olabilir. Ama doğru saati ve modu yakaladığınızda uyuduğunu göreceksiniz. Tabi ki her seferinde aynı şekilde uyumasını beklemiyorum ama bir kere olabildiğini görmeniz sizi daha fazla denemek için heveslendirecektir. Altıncı aydan önce bebeğinizin desteksiz, odada tek başına kendi başına uykuya dalmasını beklemeyin ve bu yönde herhangi bir eğitim uygulamayın. Zira bebekler altıncı aydan önce duygu regülasyonlarını kendi başlarına yapamazlar. 

Özellikle ilk aylarda bebeğiniz uykuya geçmekte çok sıkıntı çekiyorsa, anne karnındaki hissiyatı verebilmek için kundak yapmanızı öneririm. Dokuz ay boyunca anne karnında oldukça dar bir alanda, güvende ve huzurlu bir şekilde yaşamış olan bebeğiniz için yatakta sere serpe yatmak çok da cazip olmayabilir. Kundak, anne karnındaki o güven ve huzuru hatırlattığı için, daha hızlı uykuya dalmasına ve daha uzun uykuda kalmasına yardımcı olabilir. Kundak yaparken çok fazla sıkmamalısınız. Zira eski tarzda yapılan kundaklar ortopedik sorunlara neden olabiliyor. 

Çok doğal olarak ilk haftalarda önceliğimiz bebeğimizin beslenmesi. Ancak bebeğinizin beslenmesine dikkat ettiğiniz kadar uykularına da dikkat etmelisiniz. "Uyusun da büyüsün" deyişini unutmayın. Evet! Bebekler gerçekten de uyuyarak büyüyorlar. Çünkü vücudumuzda birçok hormon uyurken salgılanıyor. Buna büyüme hormonu da dahil. Kaliteli uyuyan, dinlenen bir bebek güne daha enerjik başlar, gün içinde yeni şeyler öğrenmeye daha istekli olur ve birlikte daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz.


Seride Samurkaş

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler