Blog

Halka Açık Yerlerde Emzirmek

Yayın tarihi: 29 Ağustos 2014

Birçok anne doğumdan sonra ilk dışarı çıkmalarında dostlarının evlerini ya da bebek odası olan yerleri tercih etmektedir.

Emziriyor olmanız, emzirme zamanı geldiğinde kendinizi ve bebeğinizi gizlemek zorunda olduğunuz anlamına gelmemektedir.Bebeğinizin acıktığını anladığınızda, zamanla bebeğinizin verdiği ipuçlarını hemen tanımayı öğreneceğinizden kendinizi bu duruma hazırlayabilirsiniz. Böylece bebeğinizin sizin dikkatinizi çekmek için ağlamaya başlayıp başkalarının da dikkatini size çekmeden önce emzirmek için rahat bir pozisyon alabilirsiniz.

Eğer başlarda halka açık yerlerde emzirmek konusunda rahat edemiyorsanız, bebeğinize memenizi verdikten sonra bir dergi okuyabilir ya da farklı bir şey ile ilgilenebilirsiniz. Bir köşede oturmak size daha fazla mahremiyet sağlayacaktır. Ayrıca, biriyle beraberseniz, herkesin sizi göremeyeceği şekilde önünüzü kapatmasını isteyebilirsiniz.

Bazı anneler yeni bebek sahibi olduklarında süt sızıntısı sorunu yaşayabilmektedir. Eğer meme uçlarınız süt gelecekmiş gibi sızlıyorsa meme ucuna elinizle baskı uygulamak süt akışını durduracaktır. Böyle durumlarda süper emici göğüs pedleri kullanmanız size yardımcı olacaktır.

Emzirmeye elverişli yerler

Bazı mekanlarda anneler için emzirme odaları bulunmaktadır. Ancak bazen acıkan bebeğiniz bunu bekleyecek kadar sabırlı olmayabilir! Unutmayın ki bebeğini emziren bir anneye bunu tuvalette yapmasını söylemeye kimsenin hakkı yoktur. Tuvaletler ne yetişkinlerin ne de bebeklerin beslenmeleri için uygun yerler değildir.