Blog

Bebek Masajı

Yayın tarihi: 12 Ağustos 2014

Bebek masajı, bebeğinizi rahatlamada, daha iyi uyumasında, kolik benzeri semptomların, sindirim ve gaz sorunlarının azaltılmasında yardımcı olabilir. Ayrıca bebeğiniz ile aranızda bağ oluşturmak için iyi bir egzersizdir. Bebek masajı, bebeğinizin vücudunu nazik bir şekilde okşayarak, nemlendirici ya da bebe yağı kullanılarak yapılır ve bebeğinizin cildinin pürüzsüz ipeksi yumuşaklıkta olmasına yardımcı olur.

Bebek masajına 8 haftadan sonraki dönemlerde başlayabilirsiniz. Unutmayın bu dönemde bebeğinizin görme duyusu, işitme duyusu ve tepkileri henüz gelişmemiştir. Bebeğinizle kurabileceğiniz en etkili iletişim yolu dokunmadır ve bebek masajı bu duygunun artmasını sağlar.  Ayrıca anne ve babalar da bunu oldukça rahatlatıcı bulabilirler!

Bebek Masajının Faydaları

Bebek masajının en güzel tarafı, aileden herhangi biri tarafından da yapılabiliyor olmasıdır. Kardeşinden masaj yapmasını isteyerek bebeğinizle arasında bir bağ kurulmasını sağlayabilirsiniz. Büyükanne ve büyükbabalar da bu sürece dahil olarak bebeğinizle daha fazla zaman geçirebilirler.

Masaj aynı zamanda, eğer anne bebeğini emziriyorsa, babaların bebekle daha çok zaman geçirmesi ve kendilerini dışlanmış hissetmemeleri için güzel bir egzersizdir. Masajı babaların yapması onların bebekleriyle daha çok ilgili olmaları açısından güzel bir bağlanma faaliyetidir.

Eğer bebeğiniz kabızlık ya da gaz sıkıntısı çekiyorsa, bağırsaklarına doğru masaj yaparak ağrının hafiflemesine ve tıkanıklığın açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu aynı zamanda kolik benzeri semptomlar için de yardımcı olur.

Bebeğinize uyumadan önce düzenli olarak masaj yapmak, onun tüm gece daha iyi uyumasına yardımcı olur.

Masajın anneler için en bilinen faydası; doğum sonrası depresyonu azaltarak, kendilerini bebekleriyle daha iyi ve düzenli iletişim kurmalarını sağlamasıdır.

Prematüre bebeklere yağ ile masaj yapılması kilo artışına yardımcı olmaktadır. Bebeğinize masaj yaptığınız zaman vagus sinirini uyarırsınız ki bu sinir mideye bağlıdır, sindirim ve bağırsak hareketlerinin gelişmesini sağlar.

Bebeğinize masaj yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır:

  • Daha önce belirtildiği gibi, bebeğinizin karnına masaj yaparken mutlaka saat yönünde yapmaya dikkat edin.
  • Bebeğinizin ateşi varsa ya da hastaysa kesinlikle masaj yapmayın.
  • Eğer bebeğiniz aşı olduysa, birkaç gün masaj yapmaktan kaçının.
  • Eğer bebeğiniz huzursuz olursa ya da uyuyakalırsa masajı bırakın. Bazen keyifleri yerinde olmayabilir.
  • Eğer bebeğinizin hassas bir cildi varsa mutlaka doğal ve organik losyonlar ya da tahriş etmeyecek bebek yağları kullanın.
  • Bebeğiniz 8 haftalık olana kadar masaj yapmaya başlanılmamasını önerilir.

Bebeğinize masaj yapmak için en iyi zaman nedir?

Bebeğinize masaj yapmak için en iyi zaman yatmadan önce, banyo sonrası ya da emzirme öncesidir. Bebeğinizi emzirdikten hemen sonra masaj yapmamaya dikkat edin. Midesi dolu olduğu için bu onu rahatsız edebilir. Bebeğinize günün her saatinde masaj yapabilirsiniz. Tabi zamanla bebeğinizin masajdan ne zaman daha fazla mutlu olduğunu çözeceksiniz.

Bebeğinize nasıl masaj yapmalısınız?

Bebek masajının oldukça popüler bir faaliyet haline gelmesiyle, ülkemizde bununla ilgili pek çok kurs açılmaktadır. Kursa katılmak bebeğiniz ve sizin için hem evden çıkmak hem de diğer anneler ve bebekleriyle tanışmak için güzel bir fırsat olabilir. Sağlık danışmanınıza kurs olduğunu sorabilir ya da internetten bununla ilgili araştırma yapabilirsiniz. 

Eğer evde denemek isterseni, size birkaç küçük ipucu:

  • Bebek masajını bebeğiniz yönlendirir. Yeterince masaj yaptığınızı ya da hangi hareketleri sevdiğini/sevmediğini zamanla bebeğinizin tepkilerinden öğreneceksiniz.
  • Losyon ve yağ kullanarak bebeğinizin bacaklarından başlayın ve yukarı doğru masaj yaparak çıkın. Yavaşça ayak bileklerine, baldır ve uyluk kemiklerine masaj yapın.
  • Bebeğinizin göğsüne ve karnına masaj yaparken ellerinizi düz tutun ve saat yönünde çalışın.

En önemlisi bebeğinizin ve sizin geçirdiğinizden zaman keyif almasına bakın.